​Ermeni Surb Sarkis kilisesi 2022 yılının “en iyi binası” olarak seçildi - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

03 Şubat 2023  

​Ermeni Surb Sarkis kilisesi 2022 yılının “en iyi binası” olarak seçildi -

​Ermeni Surb Sarkis kilisesi 2022 yılının “en iyi binası” olarak seçildi ​Ermeni Surb Sarkis kilisesi 2022 yılının “en iyi binası” olarak seçildi

World-architects.com sitesi, ABD Teksas eyaletindeki Ermeni Surb Sarkis kilisesi 2022 yılının “en iyi binası” olarak seçildiğini belirtti.

Kilise Dallas’ın kuzeyinde yer alır ve mimarlar arasında gerçekleştirilmiş anketine göre birinci oldu. Kilise 23 Nisan 2022’de kutsandı. Öbür gün ise Ermeni Soykırımı’nın kurbanlarını anma günü Nisan 24’te, ilk defa Pazar ayini yapıldı.

Kilisenin mimarı David Hudsondur. Kilise Ermeni geleneksel mimarlığına uygun bir şekilde inşa edildi. Bu kilisenin prototipi olarak Ermenistan’daki 7. yüzyılında kurulmuş Surb Hripsime kilisesi seçildi. Kilisenin dış duvarlarının birinde 1.5 milyon küçük resimlerden ibaret “hayat ağacı” tasvir edilmiş.

“Umarım kilisenin alınmış takdiri ABD’de dünyanın en eski hıristiyan milletinin ve şimdi de Dağlık Karabağ’da devam edilen Ermeni hıristiyanlarının çektiği acı ve zulümler ehliyet açısından yararlı olur”, diye konuştu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+