Konsolosluklardan sonra şimdi de Ermeni cemaati: “Saldırı tehdidi” uyarıları yayılıyor… - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

04 Şubat 2023  

Konsolosluklardan sonra şimdi de Ermeni cemaati: “Saldırı tehdidi” uyarıları yayılıyor… -

Konsolosluklardan sonra şimdi de Ermeni cemaati: “Saldırı tehdidi” uyarıları yayılıyor… Konsolosluklardan sonra şimdi de Ermeni cemaati: “Saldırı tehdidi” uyarıları yayılıyor…

Ermeni Vakıflar Birliği (ERVAP) ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, 3 IŞİD üyesinin Türkiye’ye girdiğini; Ruhani ve sivil liderlere eylem yapılacağını duyurdu. Emniyet tarafından koruma sayısı önceki gün artırılan Şirinoğlu, Ermeni cemaat başkanlarını uyararak tüm faaliyetlerini 2-3 ay süreyle askıya almalarını istedi

[Konsolosluklardan sonra şimdi de Ermeni cemaati: “Saldırı tehdidi” uyarıları yayılıyor…]

Ermeni Vakıflar Birliği (ERVAP) ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, 3 IŞİD üyesinin Türkiye’ye girdiğini; Ruhani ve sivil liderlere eylem yapılacağını duyurdu. Emniyet tarafından koruma sayısı önceki gün artırılan Şirinoğlu, Ermeni cemaat başkanlarını uyararak tüm faaliyetlerini 2-3 ay süreyle askıya almalarını istedi.

HalkTV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Ermeni Vakıflar Birliği (ERVAP) ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Ermeni cemaat başkanlarının bulunduğu bir gruba mesaj attı. Mesajında, “Moralinizi bozmak istemem fakat aldığım duyumları size iletmek zorundayım” diyen Şirinoğlu, “Askeri eğitim almış üç DEAŞ millitanı ülkeye giriş yapmış. Amaçları Ruhani ve sivil liderlere ses getirecek suikast girişimi. Bu nedenle toplu kültürel gösterilere okullara dikkat etmemiz lazım. İmkan dahilinde tedbirimizi alalım. Cemaatleri ilgilendiren etkinliklere 2-3 aya kadar ara vermemizde fayda var. Bu nedenle 6 Şubat’taki toplantımızı iptal ediyorum. Bu zaman zarfında tüm dernek faaliyetlerini de kişiler yakalanana kadar yapmamanızı tavsiye ederim” diye yazdı.

Emniyet koruma sayısını arttırdı

Bedros Şirinoğlu’nun bu mesajı cemaat başkanlarında büyük bir panik yarattı. Söz konusu mesaja ilişkin Şirinoğlu halktv.com.tr’ye konuştu. Şirinoğlu, söz konusu mesajı cemaat başkanlarına kendisinin attığını doğrulayarak, “Dün Emniyet bana verdiği koruma sayısını arttırdı. Söz konusu saldırı bilgisi korumalarıma verilmiş. Şu an 4 ayrı korumam var. Ben tedirgin değilim. Devletimiz gereken önlemi almıştır. Bu kişileri yakalar. Üzüldüğüm şey uyardığım cemaat liderlerinin bunu yayması. Cemaat başkanlarına attığım mesajımın devamında ‘ortalığı paniğe vermeyin. Etkinlikleri domuz gribi vs var diyerek erteleyin’ dedim” ifadelerini kullandı.

“Bize ulaşan bilgi yok, yabancı basında hareketlilik var”

Şirinoğlu’nun saldırı iddiasını İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne soran Avşar, yetkililerin “Bize ulaşan böyle bir bilgi yok. Ancak yabancı ülkelerin basınında yer hareketliliği mevcut” dediğini aktardı.

Konsolosluklar kapatıldı

Almanya Başkonsolosluğu’nun Instagram açıklamasında konsolosluğun ‘güvenlik’ gerekçesiyle 1 Şubat için kapalı kalacağı, vize ve pasaport işlemlerinin iptal edildiği kaydedildi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde de İsveç, Danimarka ve Hollanda’daki Kuran yakma olayları hatırlatılıp ‘Batı karşıtı duyguların uyanabileceği ve protestoların olabileceğini’ belirtildi.

Açıklamada ‘İstanbul başta olmak üzere Batılı hedeflere, diplomatik temsilciliklere ve ibadethanelere saldırı tehdidinin arttığı’ yazılarak şunlar dendi:

Bu tehdit göz önünde bulundurularak İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak halka kapatılacaktır. Başkonsolosluğun (konsolosluk) hizmetleri şu anda fiziki olarak sağlanmamaktadır.

Hollandalı ziyaretçilere karşı bir ‘tehdit belirtisi’ olmadığı da eklendi.

Britanya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da şunlar yazıldı:

Şu anda, İstanbul’da Batılıların uğrak yeri olan kiliseler, sinagoglar, büyükelçilikler/konsolosluklar ve diğer yerlere yönelik artan bir terör saldırısı tehdidi bulunmaktadır. Britanya’nın İstanbul başkonsolosluğu şu anda tedbir amaçlı ziyarete açık değil. Türk yetkililer araştırıyor. Dikkatli davranmalı ve yerel güvenlik yetkililerinin tavsiyelerine uymalı, basında çıkan haberleri takip etmeli ve bu seyahat tavsiyelerini takip etmelisiniz.

Bu haber sendika.org kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sendika.org) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sendika.org). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+