​152 yıllık İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nin büyük kısmı yıkıldı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

10 Şubat 2023  

​152 yıllık İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nin büyük kısmı yıkıldı -

​152 yıllık İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nin büyük kısmı yıkıldı ​152 yıllık İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nin büyük kısmı yıkıldı

152 Yıllık Latin Katolik KilisesiKahramanmaraş merkezli depremin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde 152 yıllık Latin Katolik Kilisesi’nin büyük kısmı yıkıldı.

Yapımı 13 yıl süren ve Anadolu Katolik Kilisesi’nin merkezi olan İtalyan Latin Katolik Kilisesi, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesindeki 7.7’lik depremle yıkıldı. 152 yıllık tarihi kilisenin ayin ve cenaze törenlerinin gerçekleştirildiği alanın neredeyse tamamen yıkıldığı görüldü. Meryem Ana Heykeli’nin ayakta kaldığı kilisede ölen ya da yaralan kimsenin olmadığı bildirildi.

MAĞARA KİLİSE HASAR GÖRMEDİ
Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre'nin, M.S. 29-40 tarihleri arasında Antakya’ya gelerek Hristiyanlığı yaymaya başladığı ilk kilise olan St. Pierre Kilisesi’nin ise depremlerden etkilenmediği görüldü.

Mağara kilise olan St. Pierre Kilisesi'nin görevliler tarafından tedbir amacıyla, kapılarının kilitlendiği görüldü. Kiliseye çıkmak için yapılan merdivenler ve zeminde de bozulma olmadığı gözlendi.

Bu haber milliyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (milliyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(milliyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+