Günlerdir Türkiye`de olan kurtarma ekibi ise Adıyaman`da bir kişiyi hayata döndürd - Gündem
19 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

12 Şubat 2023  

Günlerdir Türkiye`de olan kurtarma ekibi ise Adıyaman`da bir kişiyi hayata döndürd -

Günlerdir Türkiye`de olan kurtarma ekibi ise Adıyaman`da bir kişiyi hayata döndürd Günlerdir Türkiye`de olan kurtarma ekibi ise Adıyaman`da bir kişiyi hayata döndürdü.

Deprem ve ardından oluşan felaket bazı ülkelerle ikili ilişkilerdeki sorunları da öteledi. Ermenistan'dan gelen yardımlar geçmişte alınmış bazı kararların afet zamanlarında askıya alınabildiğini gösterdi. Ermenistan TIR'larını Cumartesi sabahı 30 yıldır kapalı olan Alican Sınır kapısından Türkiye'ye soktu. Günlerdir Türkiye'de olan kurtarma ekibi ise Adıyaman'da bir kişiyi hayata döndürdü.

10 ili etkileyen depremler nedeniyle komşu ülkelerden Türkiye'ye yardım ulaştırılmaya devam ediliyor.

Deprem ikili ilişkilerdeki sorunları da öteledi. Ermenistan Türkiye'ye beş TIR'la yaklaşık 100 tonluk yardım malzemesi gönderdi.

O tırlar Azerbaycan işgali sebebiyle 1993'te kapanan Türkiye Ermenistan arasındaki Alican Sınır Kapısı'ndan geçti. Yardımlar Adıyaman ve Kahramanmaraş'a ulaştı.

SADECE İNSANİ YARDIMLAR GELMEDİ
Depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın talimatıyla yola çıkan ekip Çarşamba günü havayoluyla Diyarbakır'a geldi. Beraberinde bir arama kurtarma köpeği, termal ve akustik cihazlarla gelen ekip oradan da Adıyaman'a geçti.

"İNSANİ FELAKETLER SINIR TANIMIYOR"
Ermenistan arama-kurtarma ekibinden Gari Armağanyan, "27 kişilik ekiple buradayız ve 3 gündür arama kurtarma çalışmalarına katılıyoruz. Türk ekipleri ve biz enkazda olan ve hayatta kalan birini bulduk. Ortak çabalarımızla 8 yaşındaki bir kızı çıkarmayı başardık. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ben bir kurtarıcıyım, insan hayatlarını kurtarmak benim görevim. Ne yazık ki, insani felaketler sınır tanımıyor." dedi. Ermenistan arama-kurtarma ekibinden Gari Armağanyan, "27 kişilik ekiple buradayız ve 3 gündür arama kurtarma çalışmalarına katılıyoruz. Türk ekipleri ve biz enkazda olan ve hayatta kalan birini bulduk. Ortak çabalarımızla 8 yaşındaki bir kızı çıkarmayı başardık. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ben bir kurtarıcıyım, insan hayatlarını kurtarmak benim görevim. Ne yazık ki, insani felaketler sınır tanımıyor." dedi.

Bu haber ntv kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ntv) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ntv). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+