Ermenistan barış antlaşması tekliflerini Azerbaycan`a iletti - Gündem
16 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

16 Şubat 2023  

Ermenistan barış antlaşması tekliflerini Azerbaycan`a iletti -

Ermenistan barış antlaşması tekliflerini Azerbaycan`a iletti Ermenistan barış antlaşması tekliflerini Azerbaycan`a iletti

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Kabine Toplantısında yaptığı konuşmada 15 Şubat'ta Ermenistan'ın çalışmaları tamamlayarak barış antlaşmasına ilişkin önerilerini Azerbaycan tarafına aktardığını, tekliflerin Minsk Grubu eşbaşkan ülkelerine de gönderildiğini belirtti.

Başbakan Paşinyan, "Dün Ermenistan, Azerbaycan ile imzalanan barış ve ilişkilerin tesis edilmesi anlaşması taslağının bir sonraki aşamasına ilişkin çalışmaları tamamladı ve tekliflerimiz Azerbaycan tarafına iletildi. Teklifler derken, tekliflerimizle birlikte tamamlanmış belge taslağını kastediyoruz. Belgeyi AGİT Minsk Grubu eşbaşkan ülkelerine de gönderdik." dile getirdi.

Ermeni tarafı taslak üzerinde şu mantıkla çalışıyor: her an imzaya hazır bir belge almak.

Başbakan, bu belgenin Azerbaycan tarafından da kabul edilmesinin elbette anlaşılır olduğunu ekledi.

"Ve 3 tur müzakereler sonucunda gözlemlenen belirli ilerlemelerin geliştirilmesinin mümkün olacağını umuyoruz. Vizyonumuz şudur: Belge, kalıcı ve istikrarlı barışı bozmaya yönelik herhangi bir senaryoyu dışlayacak şekilde işleyen bir kontroller ve dengeler sistemi gibi bir düzenleme mantığını içermelidir. Bunun anlamı, belgenin imzalanması zaten bir barış anlaşmasına dayalı bir savaşa dönüşmemeli (bu kulağa saçma geliyor ama böyle bir senaryo da olabilir), aksine gerçekten kalıcı bir barış anlamına gelmeli." sözlerine ekledi.

Paşinyan, Ermenistan hükümetinin ve kendisinin, kalıcı ve istikrarlı bir barışın garantisi olacak bir barış anlaşmasını bir gün önce imzalama taahhüdünü bir kez daha dile getirdi. Başbakan, böyle bir sorumluluğu almaya ve taşımaya hazır olduğunu vurguladı. Başbakan, böyle bir sorumluluğu almaya ve taşımaya hazır olduğunu vurguladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+