Ermenistan Dışişleri Bakanı Türk mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuştu - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

16 Şubat 2023  

Ermenistan Dışişleri Bakanı Türk mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuştu -

Ermenistan Dışişleri Bakanı Türk mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuştu Ermenistan Dışişleri Bakanı Türk mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuştu

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Mirzoyan öncelikle Ermenistan Cumhuriyeti adına bir kez daha yıkıcı depremde hayatını kaybeden binlerce insanın ailelerine, Türkiye halkına ve hükümetine taziyelerini iletti ve yaralılara da acil şifalar diledi.

Mirzoyan, “Halkımın tarihinin en acı sayfalarından biri 1988 yılında yaşanan Spitak'ın yıkıcı depremiydi ve Türkiye'de binlerce aileye yaşatan bu keder bizim için yabancı değil. Benzer doğal afetler ve boyutları devlet sınırlarını aşarak evrensel trajediler haline geliyor. Ve dünya bunların üstesinden gelmek için birleşik bir cephe ile hareket etmelidir. Uluslararası toplumun, gezegenin herhangi bir yerinde meydana gelen bir insani krize kayıtsız kalmaması gerektiğine inanıyorum. Ermenistan hükümeti, bu yıkıcı depremin hemen ardından Türkiye'ye kurtarıcı ve insani yardım göndermeye karar verdi.” dile getirdi.

Bakan Mirzoyan, Ermeni kurtarma görevlileri çalışmalarını ve genel olarak Ermenistan’ın desteğini takdirle karşılayan Türk mevkidaşına teşekkür etti.

“Ermeni kurtarıcılarımızın meslektaşlarıyla işbirliği içinde en önemli şeyi yapmayı başardıkları ve bu durumda insanların hayatlarını kurtardıkları için çok mutluyum.” dedi.

Cumartesi günü 30 yıldır kapalı olan Ermenistan-Türkiye sınırının Adıyaman'a giden insani yardım malzemeleri yüklü Ermeni TIR’larına açılmasını sembolik olarak değerlendiren Mirzoyan,” Dün akşam kara yoluyla Ermenistan'dan Türkiye'ye gönderilen ikinci insani yardımın da depremden etkilenen Adıyaman halkına çok yakında ulaşacağını belirtmek isterim.” dedi.

Bugünkü görüşmenin can alan felaket nedeniyle olduğunu belirten Mirzoyan, “Ancak bu zor zamanda Türkiye'de bulunduğum için Ermenistan Cumhuriyeti'nin bölgede barışı tesis etmeye ve özellikle Türkiye ile ilişkilerin tam olarak normalleşmesine, diplomatik ilişkilerin kurulmasına ve Türkiye- Ermenistan arasındaki sınırın tamamen açılmasına hazır olduğunu ve arzusunu bir kez daha teyit etmek isterim. Bugün bu sürecin bazı detaylarını ele aldık, Ani köprüsünü ortaklaşa onarmak ve sınır tamamen açılmasından önce ilgili altyapıyı halletmek konusunda anlaştık” sözlerine ekledi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+