Diyarbakır’daki Mar Petyun Keldani Kilisesi Kapılarını Depremzedelere Açtı - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

16 Şubat 2023  

Diyarbakır’daki Mar Petyun Keldani Kilisesi Kapılarını Depremzedelere Açtı -

Diyarbakır’daki Mar Petyun Keldani Kilisesi Kapılarını Depremzedelere Açtı Diyarbakır’daki Mar Petyun Keldani Kilisesi Kapılarını Depremzedelere Açtı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Diyarbakır’daki tarihi Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi yetkilileri, depremzedelere barınma ve her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerin vurduğu 10 ilden Diyarbakır’da Sur ilçesinde bulunan ve 17’nci yüzyılda inşa edilen Mar Petyun Keldani Kilisesi yapılan hazırlıkların ardından depremden etkilenenlere hizmet vermeye başladı. 20’nin üzerinden misafir odası bulunan kilisede, ihtiyaç duyulması halinde ayin yapılan salon da depremzedelerin barınması için tahsis edilecek.

“Hatay’dan Diyarbakır’a gelerek kiliseye sığındım”

Hatay’da evi ağır hasar gören Rima Yuvarlak, kızıyla geldiği Diyarbakır’da kilisenin odasında yaşamaya başladı. Çok zor anlar yaşadıklarını ve hala şokta olduklarını belirten Yuvarlak, kilisede tüm imkanların sağlandığını ifade ederek, “Diyarbakır’a dün gelerek kiliseye sığındım. Burada bize her imkanı sağlıyorlar.

Çok zor şeyler yaşadık, Allah yardımcımız olsun. Hayatlarımız yok oldu. İnsanlarımız öldü. Çok zor bir şey, anlatamıyoruz ve hala şoktayız. Allah bütün insanların yardımcısı olsun. Hatay, Diyarbakır, Adıyaman, İskenderun, her taraf yok oldu. Ben tek kaçıp gelebildim, herkes dağıldı. Çoğu enkaz altında, kimse kimseye ulaşamıyor” diye konuştu.

Kilisede gönüllü olarak çalışan Maria Karadayı ise, depremzedeleri kiliseye beklediklerini belirterek, “Burası Allah’ın evidir. Bugün dışarıda kalan bütün depremzedelere, herkese kapımız açıktır. Herkesi bekliyoruz. Burada kalanlara yardım ediyoruz. Burada gönüllü olarak çalışıyoruz. Böyle acı bir olay yaşadık. Buraya gelenlerin battaniye, kalacak yer, yemek gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz, yanlarında olacağız” dedi.

”Kiliselerimizin kapısı herkese açıktır”

Deprem sonrası Keldani Vakfı Başkanı Yusuf Karabulut ile bağlantıya geçtiklerini söyleyen İşkence ve Şiddet Mağdurları İçin Sosyal Hizmet, Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi Derneği (Sohram-Der) Genel Başkanı Mim Yavuz Binbay, şunları söyledi:

“Gönüllülerimizden ilk etapta arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için 3 ekip oluşturduk. Depremden etkilenen, evleri yıkılan, barınamayan veya evlerine girilemeyen kardeşlerimizin yaşam ihtiyaçlarını çözmek için seferber olduk. Bazı kardeşlerimiz evlerini açtılar. Onların bir kısmını oraya yerleştirdik. Keldani Vakfı Başkanı Yusuf Karabulut ile bağlantıya geçtik. Onlar Keldani Kilisesi’ni mağdur kardeşlerimize barınmak için açabileceklerini söylediler. Bu şekilde birlikte iş birliği yapmaya çalıştı.

Şu anda Diyarbakır’daki diğer kardeşlerimize de aynı çağrımızı yapıyoruz. İhtiyaç duyan kardeşlerimize bize ulaşmaları durumunda onlara barınma, yiyecek imkanları sunabileceğimizi bildirmek istiyoruz. Kiliselerimizin kapısı açıktır. Allah’ın evinin, rahmetine ihtiyaç duyan tüm kardeşlerimize açık olduğunu buradan belirtmek istiyoruz

Bu haber sat7 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sat7) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sat7). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+