​Ruben Rubinyan: Aramızda hep barış olmasını temenni ediyorum - Gündem
19 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Այգ

Gündem :

17 Şubat 2023  

​Ruben Rubinyan: Aramızda hep barış olmasını temenni ediyorum -

​Ruben Rubinyan: Aramızda hep barış olmasını temenni ediyorum ​Ruben Rubinyan: Aramızda hep barış olmasını temenni ediyorum

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'la Türkiye'yi ziyaret eden ve Adıyaman'daki Ermenistan Arama Kurtarma Ekibi kampında incelemelerde bulunan Rubinyan, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ermenistan Ulusal Meclis Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Rubinyan, deprem bölgelerindeki durumu haberlerden takip ettiklerini ancak sahada yaptıkları incelemelerde çok daha ağır görüntülerle karşılaştıklarını söyledi.

Çok büyük bir felaketle karşı karşıya olunduğuna işaret eden Rubinyan, "Felaketin ilk gününden itibaren Ermenistan arama kurtarma ekibini Türkiye'ye gönderdik. Ayrıca Ermenistan-Türkiye sınırları üzerinden iki sefer Türkiye'ye insani yardım gönderdik. Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'la böyle ağır bir felaketle karşılaşan Türkiye'ye başsağlığı dileklerimizi ve dayanışma içinde olduğumuzu bizzat buraya gelerek dile getirmenin uygun olacağını düşündük." ifadesini kullandı.

Rubinyan, "Bugün burada bizi maalesef paylaştığımız acı bir araya getirdi ancak bizi bir gün mutluluğun, felaketin değil karşılıklı işbirliğinin bir araya getireceğini ümit ediyoruz. Bir kez daha yakınlarını kaybeden vatandaşlara başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilemek istiyorum. Ve tabii ki Ermenistan, elinden gelen her türlü yardıma hazırdır, bundan sonra aramızda hep barış olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

Ermenistan halkının deprem esnasındaki ve sonraki gelişmelere ilişkin hissiyatına değinen Rubinyan, "Maalesef deprem, Ermenistan halkına yabancı bir konu değil. Başta dediğim gibi, aynı coğrafyada yaşıyoruz ve bölgemiz ne yazık ki deprem bölgesi. Böyle durumlarda toplumlar arasında sadece dayanışma yaşanır. Felaket karşısında Ermenistan'ın Türkiye'ye yardımı, Ermeni toplumunun duygularını yansıtmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

15 Şubat'ta, Alican Sınır Kapısı'nı geçerek Adıyaman'a 2 tır dolusu insani yardım daha gönderildiğini aktaran Rubinyan, Ermenistan Arama Kurtarma Ekibinin yanına gelmeden önce söz konusu tırları bizzat karşıladıklarının altını çizdi.

Rubinyan, "Bu felaketten zarar gören komşumuza yeniden başsağlığı diliyorum, dayanışmamızı ifade etmek istiyorum, sürdürülebilir barışı sağlayabileceğimizi ümit ettiğimi bir defa daha belirtmek istiyorum. Umarım felaketlerden uzak oluruz ve daha iyi koşullarda birbirimize daha iyi şeyler dileriz." diye konuştu.

Ermenistan ve Türkiye arasında yürütülen normalleşme sürecine işaret eden Rubinyan, şunları kaydetti:

"Normalleşme, ilk önce bölgede istikrar ve barışı, ikinci olarak ekonomik işbirliği ve daha başka alanlarda işbirliğini sağlayacaktır. Biz buraya Ankara'dan geldik. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmemizde, bazı konularda anlaşmalara vardık. Örneğin; bir bölümü Ermenistan'da diğer bölümü Türkiye'de bulunan tarihi Ani Köprüsü'nü ortaklaşa yeniden inşa etme ve sınırın tamamen açılması için normalleşme sürecini hızlandırma konusunda anlaşmaya vardık."
Rubinyan, gelecekteki görüşmeler için şimdilik tarih belirlenmediğine dikkati çekerek bu felaketten sonra Ermenistan'ı Türkiye'ye bağlayan köprünün 30 yıldan fazla bir süreden sonra ilk defa açılmasının önemli olduğunu belirtti.

Mirzoyan ve Rubinyan'ın deprem bölgesine yaptığı ziyarete katılan Türkiye-Ermenistan Normalleşme Süreci Türkiye Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç da Ermenistan resmi haber ajansı Armenpress'e yaptığı açıklamada, Ermenistan'a teşekkürlerini iletti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+