Serhat`tan göç eden Kürt ailenin çocuğuydu; ABD`de papaz oldu - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

19 Şubat 2023  

Serhat`tan göç eden Kürt ailenin çocuğuydu; ABD`de papaz oldu -

Serhat`tan göç eden Kürt ailenin çocuğuydu; ABD`de papaz oldu Serhat`tan göç eden Kürt ailenin çocuğuydu; ABD`de papaz oldu

Maryland (Rûdaw) - Ailesi Serhat'tan göç eden Medai Muhammedi, ABD’nin Maryland eyaletindeki bir Ortodoks kilisesinde papaz olarak atandı.

Hristiyan din adamı Media Muhammedi'nin ailesi zamanında Serhat'tan Gürcistan'a göç eden Ezidi Kürt bir aile. Aile, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından gönüllü bir şekilde gidip Hristiyanlığı seçiyor. Muhammedi'ni kendisini Hristiyanlığa adama hikayesi de bundan sonra başlıyor.

Medai Muhammedi hikayesini Rûdaw’a şöyle anlatıyor;

“Ben papaz Medai. Gürcistan Kürt’üyüm fakat maalesef halkımız çok zorluk çekti. Mecburen (Serhat'tan) Rusya’ya göç etmek zorunda kaldık, oradan da Yunanistan’a geçtik. Yüksek lisansımı orada tamamladım.”

Atalarının Ezidi olduğunu aktaran Medai, şöyle devam ediyor:

“Biz de çoğu Kürt gibi önceden Ezidi’ydik. Soyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Serhat Kürtleri olarak çoğumuz gönüllü olarak Ortodoks kilisesine gittik. Kendimiz gittik, piskoposumuzun dediği gibi o zamanlar Gürcistan kiliseleri tarafından misyonerlik çalışmaları yapılmıyordu. Sadece Ezidi Kürtler değil, Müslüman Kürtler de kiliseye gidip Hristiyan oluyordu.”

15 yıl önce Yunanistan’a giden Medai, burada Ortodoks bir papazla tanışıyor. Sonrasında ise “ruhani babası” olarak isimlendirdiği papazın isteğiyle ABD’nin Oklohoma eyaletine yerleşiyor.

Muhammedi, "Ruhani babam bir Yunan. Onu 10 yıl önce tanıdım. Çok şevkatli bir insan. Tüm halklara yardım ediyor. Mesela dünyanın her yerinde 150 keşiş, rahip var, tabi aralarında Kürtler de var. O bana yardım etti. Kendisi papaz Dionisios'tur" diye anlatıyor.

Ortodosk din adamları içerisinde theaconos, rahip, papaz ve piskopos gibi azizlik dereceleri var. Medai 1 yıl theaconıs, 9 yıl rahiplik yaptıktan sonra bu yıl Maryland eyaletinde açılan ilk Ortodoks kilisesine papaz olarak atandı.

"Papaz veya keşiş olduktan sonra insan artık Allah'ın hizmetindedir ve bu kişi seçilir. Biri gidip ben Allah'ın hizmetindeyim diyerek keşiş olmaz. Onlar seçilmiş kişiler tarafından seçilir. Piskopos seçer onları. Çünkü onlar Ortodoks inancını bugüne kadar en saf biçimde korumuşlardır" diye belirtiyor.

Hristiyanlığın bazı kitaplarını Kürtçeye çeviren Medai, önümüzdeki yıllarda başka kitaplar da çevirmeyi de planladığını söylüyor; “Hristiyanlıkta olan her şeyi dilimize, Kurmancî, Soranî ve diğer lehçelerimize, çevirmeliyiz. Piskopos Saba beni keşişliğe kabul etti halkıma papazlık yapabileyim diye.”

Medai Muhammedi, Ortodoks Kürtler için dini ve kültürel büyük bir merkez açmayı planladıklarını da belirtiyor.

Kürtçe hizmet verecek bir kilise açmayı hedeflediklerini belirten Medai, “Önce, dili yüzde 100 Kürtçe olan bir kilise, sonrasında ise ruhani ve kültürel bir merkez olacak büyük bir müze ve kütüphane açmak istiyoruz” diyor.

Muhammedi, Ortodosk olan Kürtlerin çoğunun şu an Avrupa'da yaşadığını belirtiyor ve ekliyor; "Avupa, Gürcistan, Rusya ve Yunanistan'da yaşıyorlar. Yine Güney Kürdistan'da, Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta Ortodoks Kürtler var ve onları vaftiz etmemizi bekliyorlar."

Serhat'tan Kürtlerin Gürcistan'a göçü 16 ve 18'inci yüzyıllarda yoğunlaşıyor. Gürcistan'da 2014 yılında yapılan nüfus sayımına göre ülkede 14 bin Kürt yaşıyor ki bunların çoğu Ezidi Kürtlerinden oluşuyor.
Bu haber rudaw kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (rudaw) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(rudaw). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+