​Antakya Cemaati’nin Ester Parşömeni (Megilat Ester) İstanbul’da - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

20 Şubat 2023  

​Antakya Cemaati’nin Ester Parşömeni (Megilat Ester) İstanbul’da -

​Antakya Cemaati’nin Ester Parşömeni (Megilat Ester) İstanbul’da ​Antakya Cemaati’nin Ester Parşömeni (Megilat Ester) İstanbul’da

Ynet Haber Ajansı’nın 16 Şubat’ta vermiş olduğu habere göre Antakya Yahudi Toplumu’ndan bir kişi İsrail’den gelen ZAKA arama kurtarma ekiplerine bir Megilat Ester teslim etti. Habere göre, 100 yıllık parşömenlerin bölgenin Suriye’ye yakınlığı sebebiyle yanlış ellere geçmesinden korkan kişi, ZAKA gönüllüsü Haim Otmazgin’e parşömenleri teslim ederken parşömeni korumalarını ve Antakya Cemaati’nin hatırlanması istediğini söyledi.

Bu haber üzerine sosyal medyada İsrailli arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye hayat kurtarmak değil yağma sebebiyle geldiğine dair çıkan söylentiler ve tarihi eser kaçakçılığı suçlamaları üzerine Avlaremoz ekibi olarak konuyla ilgili araştırmalarımızı gerçekleştirdik.

Hasar alan Antakya Sinagogu’nda bulunan ve Antakya Yahudi Toplumu’na ait Sefer Tora yazmaları Adana Sinagogu’na ulaştırılarak güvenli bir ortamda bulunması sağlanmıştır.

Antakya Yahudi Toplumu’na mensup, adını vermek istemeyen bir depremzede, kendisine ait olan ve kurtardığı Megilat Ester’i, kendi inisiyatifi ile ZAKA mensubu bir gönüllüye deprem telaşında başına bir şey gelmemesi amacıyla teslim etmiştir.

ZAKA mensubu arama kurtarma gönüllüleri İsrail’e dönerken kendilerine emanet edilen Megilat Ester’i İsrail’e götürmüştür.

Rabbi Mendy Chitrik, hafta içerisinde İsrail’e giderek söz konusu yazmayı teslim aldığını ve Türkiye Yahudi Toplumu’na geri getirdiğini Twitter’dan iki gün önce duyurmuştu.

Bu haber avlaremoz kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (avlaremoz) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(avlaremoz). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+