AB sivil misyonu Ermenistan`da göreve başladı - Gündem
16 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

22 Şubat 2023  

AB sivil misyonu Ermenistan`da göreve başladı -

AB sivil misyonu Ermenistan`da göreve başladı AB sivil misyonu Ermenistan`da göreve başladı

Avrupa Birliği Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası çerçevesinde Ermenistan’da konuşlandırılan AB sivil misyonu göreve başladı. Rusya girişimi eleştirdi.

100 kişilik bir gruptan oluşan AB sivil misyonunun operasyonel merkezi, Vayots Dzor bölgesinin Yeğegnadzor şehri.

Avrupa Birliği’nin mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan-Azerbaycan sınırının Ermenistan tarafına konuşlanmanın amacı, Ermenistan’ın sınır bölgelerinde istikrara katkıda bulunmak, çatışmadan etkilenen bölgelerde güven ve asayiş tesis etmek ve aynı zamanda çatışmadan zarar görmüş olan bölgelerde güven ve emniyet ortamı sağlayarak, AB tarafından desteklenen Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çözüm çabalarını kolaylaştırmaktır.”

AB geçen yıl da Azerbaycan'ın sınır ihlallerinin ardından Ermenistan'da sivil bir misyon görevlendirmiş, bu misyonun tekrar görev yapacağını açıklamıştı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'ni Ermenistan'a gözlem heyeti göndermesini eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova,

"Ne yazık ki, Avrupa Birliği'nin müttefikimiz Ermenistan'da bir yer kazanmak için hiçbir çabadan kaçınmadığını ilk kez görmüyoruz" dedi.

Zakharova "Güney Kafkasya'daki ilişkileri normalleştirme çıkarlarından çok uzak olan bu girişimlerin arkasında yalnızca siyasi saikler görüyoruz" diye konuştu.

Zakharova, "Öngörülebilir perspektifte bölgede istikrar ve güvenliğin kilit faktörü Rusya, Azerbaycan ve Ermeni liderler arasındaki anlaşmalardır" dedi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+