​Yolcu Tiyatro, Gomidas’ı sezon sonuna kadar depremzedelerle dayanışma için oynayacak - Kültürel Etkinlik
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Աղջամուղջ

Kültürel Etkinlik :

23 Şubat 2023  

​Yolcu Tiyatro, Gomidas’ı sezon sonuna kadar depremzedelerle dayanışma için oynayacak -

​Yolcu Tiyatro, Gomidas’ı sezon sonuna kadar depremzedelerle dayanışma için oynayacak ​Yolcu Tiyatro, Gomidas’ı sezon sonuna kadar depremzedelerle dayanışma için oynayacak

Yolcu Tiyatro, ödüllü oyunu Gomidas’ı sezon sonuna kadar depremzedelerle dayanışma için oynayacağını açıkladı. Oyunun her gösteriminin kazancının yüzde 25’i, afet bölgesinde dayanışma faaliyeti gösterilen farklı kurumlara bağışlanacak.

Yolcu Tiyatro, ödüllü Gomidas oyununu sezon sonu olan Haziran ayına kadar depremzedelerle dayanışma için oynayacağını açıkladı.

Yolcu Tiyatro’dan yapılan açıklamada, “Gomidas oyunumuzu sezon sonu olan Haziran ayına kadar depremzedelerle dayanışma için oynuyoruz” dendi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Her ay oyunlarımızdaki kazancın %25’ini afet bölgesinde çalışan farklı bir kuruma bağışlayarak depremzedelere nefes olmaya devam etmek istiyoruz.

Devletin ilgili kurumlarını, sorumluluklarını yerine getirmeleri, sürdürülebilir ve kalıcı çözümler bulmaları için göreve çağırıyoruz.

Sanatçıları ve seyircilerimizi #hepberaberiz demeye ve depremzedeler için nefes olmaya davet ediyoruz.


ÖDÜLLÜ OYUN
Gomidas, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği üyelerinin değerlendirmesiyle verilen 2022 yılı 29. Tiyatro Ödülleri’nde en iyi yapım seçilmiş, 24. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne dört dalda aday gösterilmiş, oyunun yazarı Ahmet Sami Özbudak da Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü ‘En Başarılı Yazar’ kategorisinde almıştı.

2020 yılında 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Türkçe ve Fransızca prömiyerlerini yapan ve geçtiğimiz sezon boyunca yoğun ilgiyle izlenen Gomidas, bu sezon da Fehmi Karaarslan ve Hagop Mamigonyan şefliğindeki Lusavoriç Korosu’nun performansıyla Kumpkapı’daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde sahnelenmeye devam ediyor.

Oyunun planlanan seanslarına buradan ulaşabilirsiniz.

GOMİDAS’IN KONUSU
Oyunun tanıtım bülteninde şu ifadeler yer alıyor:

Osmanlı döneminde yaşamış, Ermeni, Osmanlı ve dünya kültüründe kuvvetli bir iz bırakmış büyük bir sanatçı; müzisyen ve müzik araştırmacısı Gomidas’ın hayat hikâyesine bir yolculuk... Gomidas ile son yıllarını geçirdiği akıl hastanesinde buluşan seyirci, sanatçının zihnindeki hayali koyunun peşinde Kütahya’dan Eçmiyadzin’e, oradan da Berlin, Paris ve İstanbul’a yolculuğa çıkacak. “Sesinin duyulduğu yer deniz kıyısı olan” bu eşsiz ses ve titiz araştırmacının hem kendini hem de müziğini keşfediş anlarına tanık olacağız. “Müzik kutusu” olarak adlandırdığı Ermenistan kırsalından topladığı şarkıları, kilisenin müzisyenliği seçmesine olan tavrını ve 1915’te Ermeni aydınlarla birlikte İstanbul’dan sürülüşünü Gomidas Vartabed’in ağzından dinlerken, bütün hikâyeye Lusavoriç* Korosu eşlik edecek. Hem Fransızca hem de Türkçe oynanacak olan oyunda, seyirci dilediği dili seçebilecek.

OYUNUN KÜNYESİ

Yazan-Yöneten: Ahmet Sami Özbudak
Prodüktör-Süpervizör: Ersin Umut Güler
Oynayan: Fehmi Karaarslan
Müzik: Gomidas Vartabed
Müzik Direktörü Ve Koro Şefi: Hagop Mamigonyan
Topluluk: Lusavoriç Korosu
Hareket Tasarımı: Selçuk Göldere
Kostüm Tasarımı: Özlem Kaya
Işık Tasarımı: Cem Yılmazer
Türkçe’den Fransızca’ya Çeviren: Serra Yılmaz, Yiğit Bener
Prodüksiyon Sorumlusu: Mahir Yıldız Yönetmen
Yardımcısı: Duygu Pelit
Karakter Dramaturjisi: Sonya Dicle Çetin
Asistanlar: Emre Can Sancar, Özlem Yılmaz
Afiş Tasarımı: Uğurcan Ataoğlu
Oyun Fotoğrafları: Orhan Cem Çetin, Saygın SerdaroğluBu haber birgun kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (birgun) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(birgun). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+