​Lahey Uluslararası Adalet Divanı: Azerbaycan Laçin Koridoru`ndaki ablukayı kaldırmalı - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

23 Şubat 2023  

​Lahey Uluslararası Adalet Divanı: Azerbaycan Laçin Koridoru`ndaki ablukayı kaldırmalı -

​Lahey Uluslararası Adalet Divanı: Azerbaycan Laçin Koridoru`ndaki ablukayı kaldırmalı ​Lahey Uluslararası Adalet Divanı: Azerbaycan Laçin Koridoru`ndaki ablukayı kaldırmalı

Uluslararası mahkeme, Azerbaycan'ı Laçin Koridoru boyunca her iki yönde kesintisiz ulaşım ve insan hareketini sağlamakla yükümlü kıldı.

Ermenistan'ın Artsakh'a gaz ve enerji tedarikini yeniden sağlama talebi karşılanmadı, çünkü mahkemeye göre Ermenistan, Azerbaycan'ın onları kesintiye uğrattığına dair yeterli kanıt sunmadı.

Uluslararası Adalet Divanı'nın Ermenistan'ın başvurusunu 30 Ocak 2023 tarihinde ele almıştı. Ermenistan, uluslararası mahkemeden acil bir önlem uygulanmasını ve Azerbaycan'ı 2 aydan fazla bir süredir kapalı olan Laçin koridorunu, insanların ve ulaşımın serbest, iki yönlü hareketini sağlamak ve aynı zamanda derhal eski haline getirmek için açmaya mecbur etmesini talep etti.

Ermenistan'ın başvurusu, uluslararası hukuk işleri temsilcisi Yeğişe Kirakosyan tarafından mahkemeye sunuldu.

Azerbaycan ise Ermenistan'dan "mayın döşenmesini ve Laçin Koridoru'ndan mayın nakliyesini durdurmasını" talep etti. Mahkeme, Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı geçici tedbir uygulama talebini reddetti.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+