​Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası ortakları Lahey mahkemesinin kararının Azerbaycan tara - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Այգ

Gündem :

23 Şubat 2023  

​Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası ortakları Lahey mahkemesinin kararının Azerbaycan tara -

​Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası ortakları Lahey mahkemesinin kararının Azerbaycan tara ​Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası ortakları Lahey mahkemesinin kararının Azerbaycan tarafından derhal uygulanmasını sağlamaya çağırıyor

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Uluslararası Adalet Divanı'nın "Uluslararası Sözleşme" çerçevesinde Ermenistan ve Azerbaycan tarafından sunulan acil önlemlerin uygulanmasına ilişkin dilekçelere ilişkin 22 Şubat'ta aldığı kararları memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası ortakları Mahkeme'nin kararının Azerbaycan tarafından derhal uygulanmasını sağlamak için aktif adımlar atmaya çağırdı.

Ermenistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Mahkeme, Ermenistan'ın Azerbaycan aleyhine açtığı dava çerçevesinde hukuken bağlayıcı bir karar vermiş, aynı zamanda Azerbaycan'ın Ermenistan aleyhine açtığı paralel davada Azerbaycan'ın iddialarını tamamen reddetmiştir. Anılan kararla Mahkeme, Sözleşme çerçevesinde Ermenilerin haklarına yönelik acil bir telafisi olmayan zarar tehdidi olduğunu belirtmiş ve Azerbaycan'ı vatandaşların, Laçin Koridoru üzerinden araçların ve yükün her iki yönde kesintisiz hareketini sağlamak için gerekli tüm önlemleri almaya zorlamıştır.

Buna karşılık Mahkeme, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ ve çevresine mayın yerleştirmekle ilgili asılsız suçlamalarını reddederek, oybirliğiyle Azerbaycan'ın acil eylem talebini tamamen reddetmiştir.

Bu nedenle Mahkeme kararlarına göre Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a yönelik abluka ve diğer eylemleri derhal durdurulmalıdır. Ermenistan, Azerbaycan'a karşı eylemi devam ederken durumu yakından izleyecek ve Azerbaycan'ın herhangi bir ihlalini Mahkemeye bildirecektir.

Uluslararası ortakları, Mahkeme'nin kararının Azerbaycan tarafından derhal uygulanmasını sağlamak için somut adımlar atmaya çağırıyoruz."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+