​Karabağ ve Azerbaycan arasında temaslar sürüyor - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

03 Mart 2023  

​Karabağ ve Azerbaycan arasında temaslar sürüyor -

​Karabağ ve Azerbaycan arasında temaslar sürüyor ​Karabağ ve Azerbaycan arasında temaslar sürüyor

Karabağ Ermenileri ile Bakü yönetimi arasında temaslar sürüyor. İki taraf da çalışma grupları oluşturdu ve iki yönlü iletişim mekanizması kurulması için mutabakata varıldı.

Karabağ'da konuşlanan Rusya Federasyonu barış gücü komutanlarının aracılığı ile varılan mutabakat uyarınca, 1 Mart 2023 günü saat 11.00'de barışı koruma misyonu karargahında bir toplantı düzenlendi. Azerbaycan Milli Meclisi üyesi Ramin Mammadov başkanlığındaki Azerbaycan Cumhuriyeti'nin oluşturduğu çalışma grubunun komutanı Tümgeneral Andrey Volkov.

Karabağ yönetimi tarafında ise gruba Karabağ Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri Samvel Shahramanyan başkanlık ediyor.

Toplantı gündeminde şu konular yer aldı:

1. Karabağ Cumhuriyeti'ne kesintisiz doğal gaz arzının sağlanması ve gaz arzının daha fazla kesintiye uğramaması;

2. Ermenistan Cumhuriyeti'nden Karabağ'a giden tek yüksek gerilim hattında restorasyon çalışmalarının yapılması;

3. Azerbaycanlı uzman bir grup tarafından Kaşen ve Drmbon madenlerinin topraklarında bir defaya mahsus olmak üzere gezi yapılması;

4. Stepanakert-Goris karayolunun tamamen açılması.

Barışı koruma birlikleri komutanı açılış konuşmasında Karabağ Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin tarafları olarak toplantıya katılanları tanıttı.

Ermenistan medyasında yer alan haberlere göre tartışmaların başında Azerbaycan grubunun başkanı, Karabağ halkının Azerbaycan ile entegrasyonunu gündeme getirdi. Bu durumun yaratacağı olası sosyo-ekonomik faydalar üzerinde durdu Ancak Karabağ grubunun başkanı, açıkça tanımlanmış konuların tartışılması çağrısında bulundu.

Maddeler halinde sıralanan tüm konuların tartışılması sonucunda, Azerbaycan tarafının üst makamlara rapor vermeyi ve önümüzdeki günlerde Karabağ tarafını bilgilendirmeyi taahhüt ettiği öğrenildi.

Görüşmede taraflar arasında istikrarlı iki yönlü iletişim mekanizmasının kurulması konusunda mutabakata varıldı.

Karabağ Güvenlik Konseyi, “Görüşmede taraflar, sürecin henüz çalışma aşamasında olması nedeniyle şimdilik sadece genel bilgileri yayınlama konusunda mutabık kaldı. Ancak görüşmeden kısa bir süre sonra Azerbaycanlı grubun başkanı, ülkesinin çeşitli bilgi platformlarında, asıl içerikten saparak toplantıda 'Yeniden bütünleşme konularının" tartışıldığını duyurdu. Ne yazık ki, Ermeni medyasının bazı temsilcileri, Azerbaycan yetkililerinin ve medyasının bu oyununa gelerek, Karabağ -Azerbaycan ihtilafının kapsamlı çözümüne ilişkin konuların tartışıldığı yönünde yanlış bir izlenim yarattı. Belirttiğimiz gibi, 1 Mart'ta Rus barışı koruma birlikleri komutanının da katıldığı toplantı, yalnızca Karabağ ablukasının kaldırılmasına yönelik adımlar ve buna bağlı konuların tartışılmasına ayrılmıştı" açıklamasını yaptı.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+