​Almanya Başbakanı Dağlık Karabağ sorununa değindi - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

16 Mart 2023  

​Almanya Başbakanı Dağlık Karabağ sorununa değindi -

​Almanya Başbakanı Dağlık Karabağ sorununa değindi ​Almanya Başbakanı Dağlık Karabağ sorununa değindi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 14 Mart’ta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı basın toplantısında Dağlık Karabağ’daki insani durum, daha fazla derin krize gittiğini vurguladı.

Sorunun barış cözülmesi, Azerbaycan ve Ermenistan topraklarının bütünlüğüne dayalı olması gerektiğini belirten Scholf; ''Sorunun barış cözülmesi Dağlık Karabağ’daki halkın haklarına ve güvenliğine saygı göstermesini de dahil ediyor. Dolayısyla bizim ortak niyetimiz bu çatışmanın hız ve yaşayabilir çözümünün yerel halkın yararına bulunmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Scholz, Almanya'nın Azerbaycan-Ermenistan sınır hattındaki gerilim açısından endışe duyduğunu kaydederek şöyle konuştu; “Uzun gelecekteki durum, istikrarsız ve ilerideki eskalasyon riski içeriyor. Geçtiğimiz günlerde ve aylardaki olaylar, tekrar ve tekrar bunu gösteriyor.”

Hatırlanacağı üzere, 3 Mart'ta Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Berlin’de yaptığı basın toplantısında da Dağlık Karabağ'ın durumu ele alındı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+