​Avrupa Parlamentosu yeni bir raporla Azerbaycan`ın Ermenistan`a yönelik saldırganlığını kınadı - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

16 Mart 2023  

​Avrupa Parlamentosu yeni bir raporla Azerbaycan`ın Ermenistan`a yönelik saldırganlığını kınadı -

​Avrupa Parlamentosu yeni bir raporla Azerbaycan`ın Ermenistan`a yönelik saldırganlığını kınadı ​Avrupa Parlamentosu yeni bir raporla Azerbaycan`ın Ermenistan`a yönelik saldırganlığını kınadı

Avrupa Parlamentosu’nun AB-Azerbaycan ilişkilerine ilişkin raporunda 2020 yılında 44 gün süren savaşın ardından imzalanan ateşkese uyulmadığı, üstelik ateşkesin birkaç kez ihlal edildiği ve bu ihlalin yüzlerce mağdura, Ermenistan’ın doğu ve güneydoğudaki egemen topraklarının işgaline yol açtığını ifade edildi.

Raporda aynı zamanda Laçin Koridoru'ndan sivil trafiğin engellenmesinden, Eylül çatışmaları sırasında savaş esirlerine işkenceden, yaşlılar da dahil olmak üzere sivillere yönelik taciz ve yargısız misillemelerden bahsediliyor.

Rapor ayrıca Azerbaycan'ın ilişkilerin normalleşmesi için önerdiği beş ilkeye ve Ermenistan'ın bunlara tepkisine de değiniyor.

Raporda, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ konusunda yaşanan anlaşmazlığın Güney Kafkasya bölgesinin kalkınmasını ve istikrarını büyük ölçüde engellediği ve Avrupa istikrarını daha geniş ölçüde etkilediği belirtiliyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+