​Liselerarası maçta Nazi selamı hakkında soruşturma - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

18 Mart 2023  

​Liselerarası maçta Nazi selamı hakkında soruşturma -

​Liselerarası maçta Nazi selamı hakkında soruşturma ​Liselerarası maçta Nazi selamı hakkında soruşturma

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, liselerarası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi futbol takımı oyuncularının, Ulus Özel Musevi Lisesi oyuncularına karşı gol sevinçlerini topluca 'Nazi selamı' vererek yapmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

14 Mart’ta İstanbul’da yapılan liselerarası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi futbol takımı oyuncularının, Ulus Özel Musevi Lisesi oyuncularına karşı gol sevinçlerini topluca ‘Nazi selamı’ vererek yaptığı ortaya çıktı

Türk Yahudi Toplumu gelişmenin hemen ardından bir açıklama yaptı ve “Konu hassasiyetle takip edilmekte ve gerekli girişimlerde bulunulmaktadır” dedi. Olay özellikle sosyal medyada tepki yarattı.

Üsküdar Amerikan Lisesi, “Bir takım oyuncumuzun yapmış olduğu yanlış hareketten dolayı derin üzüntü içindeyiz. Kurum ve eğitim felsefemiz gereği, her türlü ayrımcılığın karşısında durduğumuzu vurgulamak isteriz” dedi.

Gelişmelerin ardından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Üsküdar Amerikan Lisesi de olayla ilgili öğretmen, öğrenci, çalışan ve mezunlardan oluşan bir araştırma komisyonu kurulacağını duyurdu.Üsküdar Amerikan Lisesi, 16 Mart Perşembe günü Ulus Özel Musevi Lisesi’ne bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyordu. Ancak, planlanan ziyareti gerçekleştirmedi.

Şalom sitesinin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, olayın ardından Ulus Özel Musevi Lisesi’ni ziyaret etti. Olayın muhatapları ve yetkililerle görüşen bakanlık temsilcileri, ÜAL’ye de giderek araştırmalarına devam etti. Yaşananlarla ilgili tüm bilgilerin toparlanmasından sonra MEB, konuyla ilgili raporunu ve kararını açıklayacak. Bakanlık tarafından soruşturma süreci devam ederken, iki okulun da başkalarıyla herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmaması istendi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+