​Maçta Nazi selamı` skandalında yeni gelişme: Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri özür diledi - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

23 Mart 2023  

​Maçta Nazi selamı` skandalında yeni gelişme: Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri özür diledi -

​Maçta Nazi selamı` skandalında yeni gelişme: Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri özür diledi ​Maçta Nazi selamı` skandalında yeni gelişme: Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri özür diledi

Futbol turnuvasında Ulus Özel Musevi Lisesi (UÖML) öğrencilerine karşı 'Nazi selamı' yaptıkları iddia edilen Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) öğrencileri özür diledi. Konuya ilişkin Üsküdar Amerikan Lisesi'nden yeni bir açıklama geldi.

Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) ile Ulus Özel Musevi Lisesi (UÖML) futbol takımları 14 Mart'ta karşı karşıya gelmiş, maç sırasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncularının gol sevinci olarak toplu ''Nazi selamı'' verdiği iddia edilmişti.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

ÖĞRENCİLER ÖZÜR DİLEDİ

Son olarak skandal olayda yeni bir gelişme yaşandı. ÜAL öğrenci ve yöneticileri Musevi Lisesi'ni ziyaret ederek üzüntülerini bildirip, özür diledi.

ÜAL'dan konuya ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

TÜRKİYE YAHUDİ TOPLUMU'NDEN 'TARİHİ BİLİNÇ' VURGUSU

Gelişmelerin ardından Türkiye Yahudi Toplumu da, Üsküdar Amerikan Lisesi’nin göstermiş olduğu sorumluluk anlayışından dolayı teşekkür etti ve toplum olarak tarihi gerçekler konusunda bilinçlenmenin önemini hatırlattı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da Üsküdar Amerikan Lisesi ile Ulus Özel Musevi Lisesi arasında 14 Mart günü gerçekleşen futbol müsabakasında bir grup liselinin gol sevinçlerini toplu Nazi selamı vererek yaptığı iddiası sosyal medyada gündem olmuştu.

Konuyu gündeme getiren kişi olan İzzet Stamati isimli kullanıcı Twitter’dan attığı tweet'te 14 Mart günü liseler arası oynanan futbol maçında Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) futbol takımı oyuncularının Ulus Özel Musevi Lisesi (UÖML) oyuncularına karşı gol sevinçlerini topluca Nazi selamı vererek yaptığını duyurmuştu.

"BİR TANESİ DEĞİL TOPLUCA YAPMIŞLAR"

Kullanıcı, "Bugün oynanan liseler arası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncuları Ulus Musevi Lisesi oyuncularına gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamışlar. Hem de bir tanesi değil topluca yapmışlar" mesajını paylaşmıştı.

Söz konusu iddia Twitter'da büyük tepki çekmişti.

Avlaremoz'un haberine göre; konuyla ilgili UÖML öğrencileri yorum yapmak istemezken, veliler olayın gerçekleştiğini doğrulamıştı.

UÖML müdürünün öğrencilere çok üzgün olduklarını, ÜAL ve müsabakayı düzenleyen kurum ile iletişimde olduklarını bildirirken ayrıca UÖML öğrencilerinin olay sırasında tepkilerini doğru şekilde getirdikleri için öğrencilerle gurur duyduğunu açıkladığı öğrenilmişti.

Türkiye Yahudi Toplumu da olayı doğrulayarak, olayı takip ettiklerini ve gerekli girişimlerde bulunduklarını bildirmişti.

Bu haber cumhuriyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (cumhuriyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(cumhuriyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+