​Mirzoyan Azerbaycan`a sunulan barış anlaşması taslağını açıkladı - Gündem
16 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մանի / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

25 Mart 2023  

​Mirzoyan Azerbaycan`a sunulan barış anlaşması taslağını açıkladı -

​Mirzoyan Azerbaycan`a sunulan barış anlaşması taslağını açıkladı ​Mirzoyan Azerbaycan`a sunulan barış anlaşması taslağını açıkladı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Mısır "AlQahera News" ajansına verdiği röportajda Ermenistan'ın Azerbaycan ile barış antlaşması taslağı görüşmelerinde sunduğu önerileri açıkladı.

Mirzoyan'a göre teklif üç temel ilke içeriyor: Birincisi bölgedeki tüm ulaşım bağlantılarının açılması, ikincisi sınır belirleme ve sınır güvenliği, üçüncüsü ise Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışçıl ilişkiler tesis etme.

Bakan Mirzoyan, "İletişim konusunda tavrımız net. Azerbaycan, yolların geçtiği ülkelerin egemenliği ve yargı yetkisi altında işletilmesi gerektiğini kabul eder etmez, Ermenistan tüm iletişim kanallarını açmaya hazırdır. Ne yazık ki, 2022'de sınırların serbestleştirilmesiyle bağlantılı olarak İlgili komisyonların kurulmasından yalnızca aylar sonra Azerbaycan, yalnızca yeni toprak talepleri sunmakla kalmadı, aynı zamanda sınırların belirlenmediği şeklindeki yanlış argümanla saldırganlığını haklı çıkarmaya çalışarak Ermenistan'ın egemen topraklarına başka bir işgal gerçekleştirdi." dedi.

Mirzoyan şöyle devam etti: "Dolayısıyla Ermeni tarafının tekliflerinden biri, devlet sınırının belirlenmesine ilişkin kriterlerin netleştirilmesidir, çünkü bize göre, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki devletlerarası sınırların belirlenmesi için açıkça kabul edilmiş kriterler olmadan iki ülke karşılıklı olarak hangi toprak bütünlüğünü tanıdıklarını belirleyemezler, bu da barış yerine başka bir çatışmaya yol açar."

Mirzoyan'a göre olası bir tırmanışın önlenmesine yardımcı olacak bir güven artırıcı önlem ve güvenlik mekanizması olarak sınır boyunca askerden arındırılmış bir bölge oluşturulması da teklifte yar alıyor.

Mirzoyan Dağlık Karabağ konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Elbette önemli bir bileşen olarak Dağlık Karabağ Ermenilerinin hak ve güvenlik konularını ele alacak uluslararası bir mekanizma olmalıdır. Ne yazık ki, çabalarımıza karşılık olarak, Azerbaycan'ın müzakereler sırasında sadece küçümseyici ve yayılmacı yaklaşımına değil, aynı zamanda saldırgan eylemlerine de tanık oluyoruz. Daha yakın bir tarihte, 2-3 Mart ateşkes ihlallerini, 5 Mart'ta Laçin Koridoru'nda Azerbaycan tarafından önceden planlanmış ve Dağlık Karabağ'da üç polis memurunun öldürüldüğü sabotaj saldırısı izlemiştir. Bu eylemler, Azerbaycan'ın çözüm sürecindeki samimiyetsizliğini ve güç kullanımına devam eden güvenini bir kez daha göstermektedir."

Mirzoyan, söz konusu eylemlere paralel olarak Azerbaycan'ın nefret söylemini ve yabancı düşmanı söylemi sürdürdüğünü, ayrıca 33 Ermeni savaş esirinin rehin tutulması da dahil olmak üzere insani sorunları çözmeyi reddettiğini ifade etti.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+