​Ermenistan-Türkiye maçı öncesinde Erivan’da ne konuşuluyor? - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

25 Mart 2023  

​Ermenistan-Türkiye maçı öncesinde Erivan’da ne konuşuluyor? -

​Ermenistan-Türkiye maçı öncesinde Erivan’da ne konuşuluyor? ​Ermenistan-Türkiye maçı öncesinde Erivan’da ne konuşuluyor?

Gözler bugün Ermenistan’ın başkenti Erivan’da oynanacak maça çevrildi. Ülkede son durum ne, Maç normalleşme sürecine katkı sağlayacak mı? Ermenistan’daki Bölgesel Çalışmalar Merkezi Direktörü Richard Giragosian ve Ermenistan Meclisi’nde muhalefet saflarında yer alan Tigran Abrahamyan, bu konuyu, deprem diplomasisini ve normalleşme sürecini, Serdar Korucu ve CNN Türk şef kameramanı Ahmet Akpolat’ın hazrıaldığı “Savaş Sonrası Ermenistan” dosyasının ikinci bölümünde değerlendirdi.

2008-2009 yıllarında oynanan Türkiye-Ermenistan maçı sonrasında bugün de gözler Ermenistan’ın başkenti Erivan’a çevrildi. Ermenistan-Türkiye maçı öncesinde Ermenistan’daki Bölgesel Çalışmalar Merkezi Direktörü Richard Giragosian ve Ermenistan Meclisi’nde muhalefet saflarında yer alan Tigran Abrahamyan bu konuyu CNN Türk’ün “Savaş Sonrası Ermenistan” dosyasının ikinci bölümünde yorumladı.

ERMENİSTAN-TÜRKİYE MAÇI ÖNCESİNDE ERİVAN’DA NE KONUŞULUYOR?

Richard Giragosian, futbol maçıyla ilgili olarak “Hem Ankara hem Erivan’da bu konuyla ilgili ortak karar alındı. Bu futbol maçını bir açılım ya da fırsat olarak kullanmama kararı alındı. Bu mantıklı bir karar. Eski Ermenistan hükümeti ve Türkiye dışişleri bakanının futbol diplomasileriyle ilişkilendirilmek istenmediği için alındı” dedi.

“FUTBOL MAÇI İÇİN ANKARA VE ERİVAN’DA ORTAK KARAR ALINDI”

2008-2009 yıllarında Ermeni-Türk normalleşme sürecini hatırlatan Tigran Abrahamyan ise “Temel prensip açısından bu dönem sürecinden farklı. Bu arada, o dönemde normalleşme sürecinin bizim politik gücümüz olan Ermenistan Cumhuriyet Partisi’nin liderinin, yani Ermenistan Cumhuriyeti’nin üçüncü Cumhurbaşkanı’nın, inisiyatifi ile başladığını belirtmek isterim. Bu uluslararası arabulucu ülkelerin de bu süreci teşvik ettikleri bir evreydi” ifadelerini kullandı.

BÖLGESEL ÇALIŞMALAR MERKEZİ BAŞKANI RICHARD GIRAGOSIAN: ARTIK BAKICIYA, İSVİÇRE GİBİ ÜÇÜNCÜ BİR TARAFIN ELLERİMİZDEN TUTMASINA İHTİYACIMIZ YOK

Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilciler üzerinden direkt olarak müzakere ettiğinin altını çizen Giragosian, “Artık bir bakıcıya, İsviçre gibi üçüncü bir tarafın ellerimizden tutmasına ihtiyacımız yok. Bu bir başarıdır” diye konuştu.

“1988’DEKİ DEPREMDE DE TÜRKİYE, ERMENİSTAN’A YARDIM ETMİŞTİ”

Richard Giragosian, Türkiye’deki depremlerin ardından Ermenistan’dan gelen yardımla başlayan normalleşmeyle ilgili olarak “Yakın zamanda gerçekleşen deprem diplomasisinin de gösterdiği gibi trajedi dönemlerinde böyle fırsatlar çıkıyor” dedi. 1988’de Gümrü’yü vuran depremi hatırlatan Giragosian, “1980’lerdeki Ermenistan depreminde Türkiye yardım elini uzatmıştı. Bu kez Türkiye’nin komşusu olan Ermenistan, yardım eli uzatma fırsatına sahip oldu. İnsani yardıma izin verildi. Ermenistan’dan yardım ve arama-kurtarma ekipleri geldi. 80’lerde olduğu gibi bu fırsatın kaçmasına izin vermemeliyiz” dedi.

Tigran Abrahamyan “Türkiye'de yaklaşık 50.000 kişinin hayatını kaybettiği o korkunç trajedi sırasında Ermeni iktidarının taziyelerini normal karşılıyorum. Savaşta Azerbaycan'ın yanındaki Türkiye'nin rolü dikkate alındığında Ermenistan'dan Türkiye'ye insani yardım gönderilmesine ilişkin farklı yankılar oldu” ifadelerini kullandı. Giragosian ise “Olumsuz tepkiler hem kısa süreli hem de beklenenin altında oldu.

Richard Giragosian, “Türkiye’nin Ermenistan’dan gelen insani yardımı almak için kapalı olan sınırı açması da çok önemliydi. Bu, sınırları kalıcı olarak açmanın ve diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmenin çok da zor olmadığını gösterdi” diye konuştu.

Bu haber cnn kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (cnn) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(cnn). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+