Resmi açıklama geldi: Türkiye-Ermenistan sınırı üçüncü ülke vatandaşlarına açılıyor.. - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

29 Mart 2023  

Resmi açıklama geldi: Türkiye-Ermenistan sınırı üçüncü ülke vatandaşlarına açılıyor.. -

Resmi açıklama geldi: Türkiye-Ermenistan sınırı üçüncü ülke vatandaşlarına açılıyor.. Resmi açıklama geldi: Türkiye-Ermenistan sınırı üçüncü ülke vatandaşlarına açılıyor

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, Ermenistan-Türkiye sınırının üçüncü ülke vatandaşlarına açılması için Türkiye ile anlaşma sağlandığını duyurdu.

Mirzoyan, "Türkiye Dışişleri Bakanı ile turizm sezonu başlamadan Ermenistan -Türkiye sınırını üçüncü ülke vatandaşları ve diplomatik pasaport sahibi kişiler için açmaya hazır olduğumuzu bir kez daha teyit ettik" dedi.

TEMMUZDA DUYURULMUŞTU

Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci kapsamında iki ülkenin yönetimleri tarafından atanan özel temsilcilerle yürütülen görüşmelerde, doğrudan hava kargo ticaretinin en kısa sürede başlatılması konusunda uzlaşıldığı açıklanmıştı.

Normalleşme sürecinin özel temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan'ın Temmuz 2022'deki ortak açıklamasında şunlar kaydedilmişti:

"Taraflar, Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara sınırının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine, mümkün olan en yakın zamanda açılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu konudaki gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir."

DEPREMLERDEN SONRA AÇILMIŞTI

Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye ile Ermenistan arasındaki Alican Sınır Kapısı 35 yıl aradan sonra ilk kez insanî ve tıbbî yardımlar için açılmıştı. Alican Sınır Kapısı, 1988 yılında da Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yaşanan ve 30 bin kişinin hayatını kaybettiği depremden sonra aynı nedenle açılmıştı.
Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+