​Rusya, Azerbaycan`ı ateşkesi ihlal etmekle suçladı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

27 Mart 2023  

​Rusya, Azerbaycan`ı ateşkesi ihlal etmekle suçladı -

​Rusya, Azerbaycan`ı ateşkesi ihlal etmekle suçladı ​Rusya, Azerbaycan`ı ateşkesi ihlal etmekle suçladı

Rusya, Azerbaycan'ı birliklerinin sınır çizgisini geçmesine izin vererek, Moskova arabuluculuğunda 2020'de Ermenistan ile varılan ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusuna bağlı bir birliğin 25 Mart'ta Şuşa'da bulunan temas hattını geçtiği belirtildi.

Bölgede bulunan Rus barış güçlerinin 'gerginliği ve karşılıklı provokasyonları önlemeye yönelik tedbirler aldığı' belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan'ın ele geçirdiği yükseklikte istihkâm karakolu inşa etmeye başladığını da bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Üçlü deklarasyonun şartlarının yerine getirilmesi, mühendislik çalışmalarının durdurulması ve silahlı kuvvetlerin eski durumuna getirilmesi talebi Azerbaycan tarafının dikkatine sunulmuştur" dedi.

Moskova'dan yapılan açıklamadan saatler önce Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak, Dağlık Karabağ'da bazı ulaşım yollarının kontrolünü ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Açıklamada, "Laçin'in kuzeyindeki tali yollarda Ermenistan'dan silah tedariki için kullanılmasını önlemek amacıyla Azerbaycan Ordusuna bağlı birimler tarafından gerekli kontrol tedbirleri uygulandı" denmişti.

Karabağ Dışişleri Bakanlığı ise , Azerbaycan'ın başkent Stepanakert ile Şuşi bölgesindeki bir dizi köy arasındaki tek bağı keserek Karabağ ablukasını daha da sıkılaştırmaya çalıştığını söyledi.

Bakanlık, "Azerbaycan tarafı aynı zamanda hukuka aykırı eylem ve provokasyonlarını gerçekle hiçbir ilgisi olmayan uydurma açıklamalarla meşrulaştırmaya çalışıyor." dedi.

Karabağ Dışişleri Bakanlığı, "Azerbaycan'ın Karabağ çevresindeki çemberi sıkılaştırma eylemleri, Uluslararası Adalet Divanı'nın Karabağ'ı Ermenistan'a bağlayan Laçin Koridoru'nun derhal kaldırılması kararına alaycı bir yanıt ve uluslararası hukuk düzenine bir meydan okumadır" ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Azerbaycan'la artan gerilimi durdurmakta başarısız olan Rus barış gücü ile ilgili "sorunlardan" şikayetçi olduğunu söylemişti.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+