​Paşinyan Demokrasi Zirvesi`nde - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

29 Mart 2023  

​Paşinyan Demokrasi Zirvesi`nde -

​Paşinyan Demokrasi Zirvesi`nde ​Paşinyan Demokrasi Zirvesi`nde

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan İkinci Demokrasi Zirvesi’nin açılışına katıldı. Zirve, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın girişimiyle hem çevrimiçi hem yüzyüze formatta gerçekleştiriliyor.

Türkiye ve Macaristan'ın davet edilmediği Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğinde düzenlenen İkinci Demokrasi Zirvesi 28 Mart'ta başladı.

30 Mart'a kadar başkent Washington’da gerçekleşecek Demokrasi Zirvesi'ne 120 ülke davet edildi. Zirveye ilişkin Associated Press haber ajansına açıklama yapan üst düzey bir ABD’li yetkili, bu yılki zirveye İsrail ve Polonya gibi stratejik öneme sahip ülkelerin yanı sıra Bosna Hersek, Gambia, Honduras, Fildişi Sahili, Lihtenştayn, Moritanya, Mozambik ve Tanzanya’nın da davet edildiği bilgisini verdi.

Buna karşılık, 2021'de olduğu gibi NATO müttefikleri Türkiye ile Macaristan bu yılki zirveye de davet edilmedi.

Açıklamada, zirvenin ilk günkü oturumlarının sanal ortamda olacağı ancak diğer iki gün hem sanal hem de yüz yüze toplantılar yapılacağı kaydedildi.

Zirvenin üç günlük programında, ilk gün Ukrayna-Rusya savaşının da konuşulacağı ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in konuşma yapacağı belirtildi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+