Hatay Vakıflı Köyü sakinleri: Bu topraklara sahip çıkalım - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Բաւական

Gündem :

31 Mart 2023  

Hatay Vakıflı Köyü sakinleri: Bu topraklara sahip çıkalım -

Hatay Vakıflı Köyü sakinleri: Bu topraklara sahip çıkalım Hatay Vakıflı Köyü sakinleri: Bu topraklara sahip çıkalım

20 Şubat Hatay depreminde kilise ve evleri ağır hasar gören Ermeni köyü Vakıflı Köyü sakinleri ve özellikle kadınlar köyde hayatı yeniden kurmak, kültürü yaşatmak için canla başla mücadele ediyor.

Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyü yaşanan depremlerde çok hasar görmese de olumsuz etkilendi. 20 Şubat’ta yaşanan Hatay merkezli depremlerde kilise ve köydeki hanelerin neredeyse yarısı ağır hasar aldı. Geçimlik tarım işi yapan köylülerin bahçeleri de aynı şekilde hasarlı. Depremden sonra yaşlılar ve okula giden çocuklar geçici bir süreliğine köyden ayrılmış, şimdi geride kalanlar özellikle de kadınlar bu köyde hayatı yeniden kurmak için canla başla mücadele ediyor.

Köyün muhtarı Berç Kartun, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde köyde neredeyse hiç hasar olmadığını ama 20 Şubat’ta Hatay merkezli depremlerle birlikte tablonun değiştiğini anlatıyor: “Köyümüz 35 haneli ufak bir köy, ilk depremlerin ardından evlerden çıktık. Köyün girişindeki çay bahçesinde günlerce bekledik. 20 Şubat’ta yaşanan depremde ise tablo daha kötüydü, evlerin yarısı ağır hasar aldı. Türkiye’de gerçekten çok yardımsever insanlar var ve sağ olsunlar yardımlar aktı bu süreçte. Bundan sonra en büyük görev devlete düşüyor. Bir an önce evlerimize kavuşturulmayı bekliyoruz. Kırsal kesimi ve şehri ayırırlarsa belki bir senede köylerdeki hasarlar giderilebilir ama hâlâ şehir merkezinde dokunulmamış enkazlar var. O nedenle bir senede yetişmesi çok zor. Kolay bir şey değil” diye konuştu.

“KÖYÜMÜZÜ ESKİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”Depremden çocukların çok etkilendiğini ifade eden Kartun, “Çocuklu aileleri ve yaşlılarımızı Patrikhane’nin desteğiyle İstanbul’a gönderdik. Bu süreçte çocuklar çok korktu, okullarına orada devam edecekler. Köyde sıkıntılarımız büyük. Kilisemiz ve müzemizde hasar var. Tarihi taş evlerimizden yıkılanlar var. Vakıflı Köyünü eski haline getirtmek istiyoruz. Eski taş evlerimizi tekrardan kazanmak istiyoruz. Hepimizin beklentisi bu umuyoruz ki bu olur. Sadece Vakıflı ile bitmiyor, Antakya’nın o tarihi dokusunu korumak, eski haline döndürmek belki zor ama oraya yakışır hale getirmek gerekir. Hepimizin beklentisi bu. Samandağ olursa Vakıflı’da olur, Vakıflı olursa Musadağı’ da olur. Şimdi en büyük işi devlete kalmış umuyorum ki devletimizde yapıp bize kazandırır buraları” diyerek beklentilerini dile getirdi.“AYAĞIM BAHÇEYE GİTMEK İSTEMİYOR”

Köylülerin geçim kaynağı olan narenciye bahçeleri de bu süreçte zarar görmüş, ailesine ait 3 hanenin yıkılmasından çok, narenciye bahçelerine üzüldüğünü ifade eden Muhtar Berç Kartun “Bahçelerimiz eski usül teraslı bahçelerdi. Şimdi taş taş üstüne kalmamış. Bugün onları toparlamaya kalksam 2 ev masrafı var. Ayağım bahçeye gitmek istemiyor, çok üzülüyorum. Köylünün ya tarlası ya bahçesi olacak. Biz de işyerimizi kaybettik aslında. Herkes yardımların yatmasını bekliyor. Bir geçiş döneminde bir harçlık, bu devirde 10 bin lira neye yetecek. Düzenli bir gelir olması daha önemli” diye konuştu.Bu haber evrensel kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (evrensel) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(evrensel). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+