​Vatikan, sömürgeciliği mazur göstermek için kullanılan `keşif doktrinini` reddetti - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

01 Nisan 2023  

​Vatikan, sömürgeciliği mazur göstermek için kullanılan `keşif doktrinini` reddetti -

​Vatikan, sömürgeciliği mazur göstermek için kullanılan `keşif doktrinini` reddetti ​Vatikan, sömürgeciliği mazur göstermek için kullanılan `keşif doktrinini` reddetti

Vatikan, 15. yüzyıldan itibaren Avrupalı sömürgeci güçlerin keşfettikleri "yeni" toprakları yerli halklardan zorla almasında referans olarak kullanılan ‘’keşif doktrinini’’ resmen reddetti.

Katolik Kilisesi’nin yönetim merkezi Vatikan’da bakanlığa denk gelen Kültür ve Eğitim Departmanı ile İnsani Gelişmeyi Teşvik Departmanı bu konuda bir ortak bildiri yayımladı.

Keşif doktrinine ilişkin bildiride, 1400’lerde, dönemin papaları tarafından yayımlanan bazı belgelerin ‘’yerli halklara karşı ahlaka aykırı eylemleri mazur göstermek için, birbirine rakip kolonyal güçler tarafından siyasi amaçla manipüle edildiği’’ belirtiliyor. Kilise yetkililerinin de buna karşı çıkmadığı vurgulanıyor.

Öte yandan bildiride, bu doktrinin hiçbir zaman Katolik inancını yansıtmadığının altı çiziliyor.

Bazı araştırmacılar, keşif doktrinine referans olarak gösterilen papalık belgelerini, 1452 tarihli ‘’Bulls Dum Diversas’’, 1455 tarihli ‘’Romanus Pontifex’’ ve 1493 tarihli ‘’Inter Caetera’’ olarak sıralıyor.

Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+