​Hakan Bakırcıoğlu`nu uğurladık - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

05 Nisan 2023  

​Hakan Bakırcıoğlu`nu uğurladık -

​Hakan Bakırcıoğlu`nu uğurladık ​Hakan Bakırcıoğlu`nu uğurladık

2 Nisan Pazar günü kaybettiğimiz, Dink Ailesi avukatlarından, hak savunucusu Hakan Bakırcıoğlu bugün düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Hakan Bakırcıoğlu için Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'ın riyaset ettiği ayini, Rahip Kaspar Garabetyan sundu.

Törene geniş bir kalabalık katıldı. Bakırcıoğlu'nun ailesi, yakınları, dostları ve hukuk camiasının yanısıra Rakel Dink ve Dink Ailesi, HDP milletvekili Garo Paylan, TİP milletvekili Ahmet Şık, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da törende yer aldı.

Rahip Kaspar Garabetyan törende yaptığı konuşmada Hakan Bakırcıoğu'nun öğrencilik ve avukatlık hayatı boyunca sürdürdüğü adalet arayışına vurgu yaptı, Hrant Dink Cinayeti Davası'nda gerçeğe ulaşılması için gösterdiği çabaların altını çizdi.

Törenin ardından Hakan Bakırcıoğlu alkışlarla kiliseden uğurlandı.Bakırcıoğlu Balıklı Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.Bakırcıoğlu bir yılı aşkın süredir akciğer kanseri ile mücadele ediyordu.

Hakan Bakırcıoğlu 18 Mayıs 1973'de Adıyaman Kahta'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Üniversiteyi kazanınca İstanbul'a geldi.

Bakırcıoğlu üniversite yıllarında ve üniversiteyi bitirdikten sonra hak mücadelesi alanında çalıştı.

1990'larda İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon'da çalışmalar yürüttü, hak ihlali davalarında çalıştı, işçi sendikalarına avukatlık yaptı.

Hakan Bakırcıoğlu Dink Ailesi avukatlarındandı. Hrant Dink Cinayeti Davası'nda adalete ulaşılması için büyük çaba yürüttü, kamu görevlilerinin yargılandığı davada gerçeğin ortaya çıkması için mücadele verdi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+