​SBK davasında önemli gelişme: Ortağına 40 yıl hapis cezası - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

09 Nisan 2023  

​SBK davasında önemli gelişme: Ortağına 40 yıl hapis cezası -

​SBK davasında önemli gelişme: Ortağına 40 yıl hapis cezası ​SBK davasında önemli gelişme: Ortağına 40 yıl hapis cezası

ABD'de görülen Sezgin Baran Korkmaz davasında 'suç ortağı' olarak görülen Lev Aslan Dermen (Levon Termenciyan), 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dermen, ABD devletini dolandırma planını uygulamaktan 2020 yılında suçlu bulunmuştu.

ABD’de Sezgin Baran Korkmaz davasında da adı geçen ve “Korkmaz'ın ortağı” olarak anılan Lev Aslan Dermen (Levon Termenciyan), vergi dolandırıcılığı ve kara para aklama davasında 40 yıl hapis cezası aldı.

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, “suç gelirlerinin aklandığını bilmesine rağmen sessiz kalmak” iddiasıyla ABD'de başlatılan soruşturma kapsamında 2021'de Avusturya'da gözaltına alınmıştı. ‘Kara para aklama' suçlamasıyla Türkiye'de de soruşturulan Korkmaz, 15 Temmuz 2022'de ABD'ye iade edilmişti.

İddianamede Dermen’in çalıştığı aile şirketinin, ABD'deki vergi kesintilerinden faydalanabilmek için “yenilenebilir bio-yakıt üretip sattıklarına dair” sahte başvurularda bulunduğu belirtiliyordu. 500 milyon dolardan fazla para dolandırmakla suçlanan Kingston ailesinin dört üyesi de bu hafta mahkemede suçlu bulunmuş ve çeşitli derecelerde hapis cezası almıştı.

Jacob Ortell Kingston ve Isaiah Kingston kardeşler suçlamaları kabul ederken, Kingston ailesi için çalışmaya başlamadan önce akaryakıt sektöründe çalışan Ermeni asıllı Lev Aslan Dermen suçlamaları reddetmişti.

Bloomberg'in haberine göre, Salt Lake City Bölge Mahkemesi Hakimi Jill Parrish, Utahlı Kingston ailesinin ABD devletini dolandırma planını uygulamaktan 2020 yılında suçlu bulunan Dermen ile ilgili kararını dün açıkladı. Dermen, 40 yıl hapse mahkum oldu.

Davada Sezgin Baran Korkmaz da, Dermen ve Kingston’ın 133 milyon dolarlık parayı aklamasına yardım etmekle suçlanıyor. Savcılık, Dermen ve Jacob Kingston’un Türkiye’ye 9 kez seyahat ettiğini belirtirken, dosyada SBK Holding'de çekilen fotoğrafları da yer almıştı.

Bu haber karar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (karar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(karar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+