​Azınlıklar seçimlerde de azınlıkta: Sadece iki isim seçilebilir sıradan aday - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

12 Nisan 2023  

​Azınlıklar seçimlerde de azınlıkta: Sadece iki isim seçilebilir sıradan aday -

​Azınlıklar seçimlerde de azınlıkta: Sadece iki isim seçilebilir sıradan aday ​Azınlıklar seçimlerde de azınlıkta: Sadece iki isim seçilebilir sıradan aday

Milletvekili seçimlerinde azınlıkların temsili çok zayıf kaldı. Yeşil ve Sol Parti'nin Süryani milletvekili adayı George Arslan ve AKP'nin Ermeni adayı Sevan Sıvacıoğlu 14 Mayıs'ta seçilebilir sıradan aday gösterildi.Artı Gerçek - 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere katılacak partilerin pazar günü açıkladıkları milletvekili aday listelerinde Türkiye'de yaşayan azınlıklara mensup birçok aday bulunuyor. Ancak sadece ikisi seçilme olasılığı bulunan sıradan aday gösterilmiş durumda. Yeşil ve Sol Parti'nin (YSP) Süryani milletvekili adayı George Arslan ve AKP'nin Ermeni adayı Sevan Sıvacıoğlu 14 Mayıs'ta seçilme şansı yüksek isimler olarak öne çıkıyor.

AZINLIKLAR ÇOĞUNLUKLA SEÇİLEMEYECEKLERİ SIRALARDAN ADAY

HDP'de iki dönemdir milletvekilliği yapan ve Ermeni cemaatine mensup Garo Paylan ise partideki 'iki dönem kuralı' nedeniyle yeniden aday gösterilmedi. Bu seçimlerde Yeşil Sol Parti (YSP) çatısı altında seçime girecek HDP'li adaylar arasında İstanbul 3. Bölge 10. sırada bulunan Süryani cemaatine mensup Edip Arslan'ın seçilme olasılığı düşük görünüyor. Zira, HDP 2018 genel seçimlerinde aynı bölgeden beş milletvekili çıkarabilmişti. Beş yıl önce HDP'nin dört milletvekili çıkardığı Mardin'de YSP listelerinden dördüncü sırada aday gösterilen Süryani cemaatine mensup George Arslan'ın ise seçilme şansı yüksek görülüyor.

İktidardaki AKP listelerinden İstanbul 2. Bölge dokuzuncu sırada aday gösterilen Sevan Sıvacıoğlu ise yüksek ihtimalle meclise girecek. Aynı bölgede AKP, 2018 genel seçimlerinde 13 milletvekili çıkarmıştı.

Ana muhalefet partisi CHP'nin İstanbul 3. Bölge 23'üncü sıradan aday gösterdiği Ermeni kökenli Margarit Dikme'nin ise seçilmek için bir mucizeye ihtiyacı var. Çünkü 2018 seçimlerinde CHP aynı bölgeden dokuz milletvekili çıkarmıştı.

BENLİSOY VE KÜRKÇÜGİL TİP'TEN ADAY

Parlamentoya girme olasılığı bulunmayan diğer adaylar ise Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) İstanbul listelerinden seçime giren Rum Foti Benlisoy ile Ermeni Masis Kürkçügil.

Aralarında, Anadolu işgali sırasında Yunan ordusu içindeki savaş karşıtı direnişleri ele alan 'Kahramanlar Kurbanlar Direnişçiler'in de bulunduğu pek çok kitabın yazarı Benlisoy, İstanbul 1. Bölge 14'üncü sıradan aday gösterildi. "Bir Başka Tarih Mümkün Müydü?: Ermeni Meselesi Üzerine Yazılar" adlı eseriyle birlikte yayımlanmış pek çok kitabı bulunan Kürkçügil ise İstanbul 2. Bölge 13'üncü sıradan aday gösterilmiş durumda. İlk kez seçimlere giren TİP'in bu bölgelerden en iyi ihtimalle bir veya iki milletvekili çıkarma olasılığı bulunduğu için her iki ismin de seçilme şansı düşük.

Bu haber artigercek kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artigercek) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(artigercek). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+