Başpiskopos Pietro Parolin, ‘Vatikan`ın Kürdistan Bölgesi`ne tam desteğini’ yineled - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

14 Nisan 2023  

Başpiskopos Pietro Parolin, ‘Vatikan`ın Kürdistan Bölgesi`ne tam desteğini’ yineled -

Başpiskopos Pietro Parolin, ‘Vatikan`ın Kürdistan Bölgesi`ne tam desteğini’ yineled Başpiskopos Pietro Parolin, ‘Vatikan`ın Kürdistan Bölgesi`ne tam desteğini’ yineled

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin resmi davetlisi olarak İtalya’nın başkenti Roma'ya giden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Vatikan Başbakanı Başpiskopos Pietro Parolin ile görüştü.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki siyasi durumun yanı sıra başta Hristiyanlar olmak üzere Kürdistan Bölgesi’ndeki dini azınlıklar ele alındı.

Ayrıca, Hristiyanların Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki varlıklarının devam etmesine ilişkin çabaların da ele alındığı aktarıldı.

Pietro Parolin, Neçirvan Barzani’nin tarafları bir araya getirme ve sorunları çözmedeki yapıcı rolüne övgüde bulunarak “Vatikan'ın Kürdistan Bölgesi'ne tam desteğini” yineledi.

Başkent Erbil’de açılan Katolik Üniversitesinden ötürü Barzani’ye teşekkürlerini ileten Parolin, geçen sene Erbil’e yaptığı ziyareti hatırlatarak Kürdistan Bölgesi’ndeki bir arada yaşama kültürünü “memnuniyet verici” olarak niteledi.

Barzani ise Kürdistan Bölgesi'ndeki Hristiyanların vatanlarında kalmasını istediklerini vurgulayarak, dönmek isteyenler için her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani; Vatikan’ı, Kürdistan Bölgesi ve Irak'taki Hristiyan bölgelerinde yeniden inşa projeleri yürütülmesi için Avrupa Birliği’nde destekçi olmaya davet etti.

Erbil-Bağdat ilişkileri ve aralarındaki sorunların çözümüne ek olarak bölgedeki genel durumun da görüşmede masaya yatırılan başlıklardan olduğu belirtildi
Bu haber rudaw kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (rudaw) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(rudaw). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+