​Kayıp yakınları, kaybettirilen şair Tanile Varujan’ın akıbetini sordu - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

23 Nisan 2023  

​Kayıp yakınları, kaybettirilen şair Tanile Varujan’ın akıbetini sordu -

​Kayıp yakınları, kaybettirilen şair Tanile Varujan’ın akıbetini sordu ​Kayıp yakınları, kaybettirilen şair Tanile Varujan’ın akıbetini sordu

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, ‘Ermeni Soykırımı’ sırasında kaybettirilen şair Tanile Varujan’ın akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 741’inci haftasında Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde buluşarak, kayıpların akıbetini sordu. Kaybettirilenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankartın açıldığı eylemde, 1915’te kaybettirilen şair Tanile Varujan’ın akıbeti soruldu. İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu üyesi Fırat Akdeniz, “Unutmadık unutmayacağız” diyerek Varujan’ın hikâyesini okudu.

1915 olayları sonrasında gözaltına alınanların önce karakollara götürüldüğünü, ardından Merkez Cezaevi’ne nakledildiğini belirten Akdeniz, “25 Nisan 1915 tarihinde kendilerine hiçbir bilgi verilmeden Haydarpaşa'dan özel bir trenle Ankara’ya doğru yola çıkarıldılar. 158 kişilik grup Çankırı'ya, 92 kişilik grup Ayaş'a götürüldü. Gözetim altında bulunan bu insanlardan 174’ünün bir mezar taşı bile olmadı” diye konuştu.

ŞİİRLERİ DE YOK OLDU
24 Nisan'da İstanbul’da gözaltına alınanlardan biri de “yoksulluğun, alın terinin, emeğin, aşkın ve yurtseverliğin şairi" olarak bilinen Varujan olduğunu dile getiren Akdeniz, şöyle devam etti:

“Taniel Varujan, 20 Nişan 1884 tarihinde Sivas'a bağlı Pırkınik köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul'a geldi. 1905 yılında Venedik’teki okulundan mezun oldu ve üniversite eğitimi için Belçika'ya gitti. Genk Üniversitesi’nde edebiyat, sosyoloji ve ekonomi eğitimi gördü. Belçika'da sosyalist düşünce ile tanıştı ve bu düşüncenin savunucusu oldu. 31 yaşnda ve üç çocuk babası Taniel Varujan, 24 Nisan 1915 gecesi Pangaltı Nalbant Sokak'ta bulunan Karavela Apartmanı’ndaki evinden gözaltına alındı. Yeni çalışmalarım yazdığı defter Varujan'ın yanındaydı. Kendisiyle birlikte şiirleri de yok oldu.”


Bu haber birgun kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (birgun) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(birgun). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+