​Ermenistan`da 24 Nisan anması - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

24 Nisan 2023  

​Ermenistan`da 24 Nisan anması -

​Ermenistan`da 24 Nisan anması ​Ermenistan`da 24 Nisan anması

Ermenistan'da halk ve yetkililer Ermeni Soykırımı'nın 108. yıldönümünde Tsitsernakaberd Anıt Kompleksi'ni ziyaret etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Vahagn Khachaturyan, Başbakan Nikol Paşinyan, Parlamento Başkanı Alen Simonyan, diğer üst düzey yetkililer Soykırım kurbanları anısına yapılan anıta çelenk ve ebedi ateşe çiçekler koydular.

Başbakan Paşinyan da bir mesaj yayınladı. Paşinyan'ın mesajı şöyle:


“Sevgili halkım,

Sevgili yurttaşlar,

24 Nisan’da Osmanlı İmparatorluğu’nun 20. yüzyılın başında gerçekleştirdiği Ermeni Soykırımı’nın 1,5 milyon kurbanını anıyoruz ve bugün on binlerce vatandaşımız saygı duruşunda bulunmak ve anmak için Tsitsernakaberd Anıtı’na yürüyecek.

24 Nisan yürüyüşü belki de gerçekliğimizi önceden belirlemiş ve belirleyen en etkili olgu, tarihimizi, geçmişimizi ve geleceğimizi düşünmek için istisnai bir gün. Tsitsernakaberd anıt parkında sık sık küçük çocukların ellerinden tutarak yürüyen genç ebeveynler veya daha fazla yaşam deneyimi olan büyükanne ve büyükbabalar ne düşünüyor?

Muhtemelen iki soru hakkında düşünüyorlar. Büyük Soykırım (Mets Yeğern) neden oldu ve bir daha yaşanmaması için ne yapılmalı? Ermeni Soykırımı’nın sebepleri hakkında yüzlerce, binlerce eser yazılmış, birçok sebep ve saik ortaya çıkarılmıştır. Böyle bir suçun tekrarını dışlama metodolojisine gelince, bu büyük ölçüde “devlet” ve “bölge” kavramlarını anlamamıza bağlıdır.

Devlet, ancak gelişmiş ve egemen bir devlet, halkımızın varlığını ve güvenliğini sağlayabilir ve devletin kuruluşunda herkesin üzerine düşen bir şeyler vardır: eğitim, çalışma, sivil sorumluluk ve kanun yaptırımı.

Bölge için stratejik tercihimiz şu şekildedir: çevremizdeki mevcut güvenlik tehditlerinden bağımsız olarak, bölgesel ilişkilerimizi düzenleme ve geliştirme irade ve kabiliyetine sahip miyiz?

Tüm zorlukların ve karmaşıklıkların farkına varan hükümetimiz, bu soruya olumlu bir yanıt bulma yoluna gitmeye karar verdi, çünkü ancak bu şekilde güvenlik ve refah garanti edilebilir.

Sevgili halk,

Sevgili yurttaşlar,

Bugün, Ermeni Soykırımı’nın 1,5 milyon kurbanının anısı önünde eğiliyor ve geçmişi, bugünü ve geleceği düşünüyoruz. Ve bu, geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek üzerine düşünmek için en iyi an.”

23 Nisan akşamı ise Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da çok sayıda yurttaş meşaleli yürüyüş düzenledi. Yerevan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan geleneksel meşaleli yürüyüş Tsitsernakaberd anıt kompleksinde sona erdi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+