​Biden`dan soykırım açıklaması, Çavuşoğlu`ndan tepki - Gündem
22 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

24 Nisan 2023  

​Biden`dan soykırım açıklaması, Çavuşoğlu`ndan tepki -

​Biden`dan soykırım açıklaması, Çavuşoğlu`ndan tepki ​Biden`dan soykırım açıklaması, Çavuşoğlu`ndan tepki

ABD Başkanı Joe Biden Ermeni Soykırımı'nın 108'inci yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı. Biden, "Ermeni Soykırımı sırasında kaybettiğimiz hayatları yad ediyor ve onları asla unutmayacağımıza bir kez daha söz veriyoruz" dedi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün Medz Yeğern -Ermeni Soykırımı- sırasında kaybettiğimiz hayatları yad ediyor ve onları asla unutmayacağımıza bir kez daha söz veriyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Biden'ın açıklaması şöyle:

"24 Nisan 1915'te Osmanlı yönetimi, Ermeni toplumuna karşı sistematik bir şiddet kampanyasının başlangıcı olarak Konstantinopol''de Ermeni aydınları ve toplum liderlerini tutukladı. Sonraki yıllarda, bir buçuk milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi ya da ölüme götürüldü; bu, nesiller boyu Ermeni aileleri etkileyen bir trajediydi.

Bu acı dolu tarihi anmak için dünyanın dört bir yanındaki ulusları bir araya getirirken, aynı zamanda Ermeni halkının dayanıklılığı ve kararlılığı üzerine de düşünüyoruz. Hayatta kalanların çoğu, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere yeni topraklarda yeni hayatlara başlamak zorunda kaldı. Burada ve dünyanın her yerinde Ermeni halkı nefretin kötülüğünü umutla karşıladı. Topluluklarını yeniden inşa ettiler. Kültürlerini korudular. Ulusumuza güç kattılar. Ayrıca 108 yıl önce yaşanan soykırımın bir daha tekrarlanmamasını sağlamak ve hatırlamak için kendi hikayelerini ve atalarının hikayelerini anlattılar.

Bugün nefrete karşı sesimizi yükseltmeyi, insan haklarını savunmayı ve zulmü önlemeyi yeniden taahhüt edelim. Ve birlikte, tüm insanların haysiyet, güvenlik ve saygı içinde yaşayabileceği daha iyi bir gelecek oluşturmak için çabalarımızı iki katına çıkaralım."

Biden'ın açıklamasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tepki gösterdi.

Çavuşoğlu twitter'dan yaptığı açıklamada "Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede! Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz. Bu tutumlarında ısrar eden fırsatçılar, art niyet ve iki yüzlülükleriyle hatırlanacaktır. Yüce Türk Milleti'ne tarih dersi vermek kimsenin haddi değildir."Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+