Erdoğan`dan Patrik Maşalyan`a taziye mesajı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

25 Nisan 2023  

Erdoğan`dan Patrik Maşalyan`a taziye mesajı -

Erdoğan`dan Patrik Maşalyan`a taziye mesajı Erdoğan`dan Patrik Maşalyan`a taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'a bir taziye mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Nisan nedeniyle Türkiye Ermeni Patriği Sahak Maşalyan’a mesaj gönderdi.

Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’nde bu sabah 1. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenler için yapılan ayinde mesajı Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan okudu.


Mesajında “Acıları yarıştırmak yerine paylaşarak dindirmenin yarınlarımız adına en doğru yol olduğuna inanıyoruz” diyen Erdoğan, “Türkiye’de hiç kimsenin ötekileştirilmediği, hangi inanca ve etnik kimliğe mensup olursa olsun hüviyetinden dolayı dışlanmadığı kuşatıcı ve kucaklayıcı bir iklimi tesis etmenin gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Türkiye Ermenileri Patriği Sayın Sahak Maşalyan, Ermeni Toplumunun Kıymetli Üyeleri,

Değerli Vatandaşlarım,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.

Birinci Dünya Savaşı’nın zor şartlarında hayatlarını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimi sunuyorum.

Bu vesileyle, gerek Birinci Cihan Harbi esnasında yaşanan çatışmalar, çıkarılan isyanlar, gerekse çete hareketleri ve tedhiş eylemleri nedeniyle vefat eden Osmanlı vatandaşlarına da Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Asrın felaketi olarak nitelenen 6 Şubat depremleriyle bir kez daha gördük ki, 85 milyon olarak bizler aynı bayrağın gölgesinde huzur bulan, aynı vatan toprağını paylaşan, mazisi ve istikbali bir, kader ortağı olan insanlarız.

Ne kadar müessif olsa da geçmişte yaşanan hadiselerin bugünümüzü ve geleceğimizi esir almasına izin vermememiz gerekiyor.

Acıları yarıştırmak yerine paylaşarak dindirmenin yarınlarımız adına en doğru yol olduğuna inanıyoruz.

Bu anlayışla son 20 yılda attığımız adımlarla iç barışımızı güçlendirmeye, birlik ve beraberliğimizi perçinlemeye, tüm vatandaşlarımızın hak ve özgürlük alanlarını genişletmeye çalışıyoruz.

Türkiye’de hiç kimsenin ötekileştirilmediği, hangi inanca ve etnik kimliğe mensup olursa olsun hüviyetinden dolayı dışlanmadığı kuşatıcı ve kucaklayıcı bir iklimi tesis etmenin gayretindeyiz.

Önümüzdeki dönemde de farklılıklarımızı zenginlik kaynağı görerek, tarihi siyasileştirmeye çalışanlara rağmen, dostluk ve barış hedefiyle çalışmayı sürdüreceğiz.

Ülkemizin kültür, sanat, siyaset, ekonomi, eğitim, sosyal ve beşeri hayatına yeri doldurulamaz katkılar yapan Ermeni vatandaşlarımıza her alanda sahip çıkmaya, hak ve hürriyetlerini korumaya devam edeceğiz.

Ermeni toplumumun kıymetli mensuplarının da bizlere bu çabalarımızda gereken desteği vereceğine yürekten inanıyorum.

Bu düşüncelerle İmparatorluğun dağılma sürecinde ebediyete irtihal etmiş Osmanlı vatandaşlarını bir kez daha saygıyla anıyorum.”

Erdoğan 2012 yılından bu yana Türkiye Ermenileri Patrikliği'ne bir taziye mesajı gönderiyor.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+