Matta’nın 1300 Yıl Önce Silinen Çevirisi Ortaya Çıkarıldı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

26 Nisan 2023  

Matta’nın 1300 Yıl Önce Silinen Çevirisi Ortaya Çıkarıldı -

Matta’nın 1300 Yıl Önce Silinen Çevirisi Ortaya Çıkarıldı Matta’nın 1300 Yıl Önce Silinen Çevirisi Ortaya Çıkarıldı

Papa Françesko, Hristiyanları 2024 Olimpiyatları Sırasında Tanıklık Etmeye Çağırdı

New Testament Studies dergisinde yayımlanan çalışmaya göre göre, araştırmacılar üç metin katmanının altında kalmış bölümü bulmak için UV ışınları kullandı. Avusturya Bilimler Akademisi’nden Ortaçağ uzmanı Grigory Kessel, ultraviyole ışıkla yaptıkları incelemeler sayesinde silinmiş metni ortaya çıkarmayı başardı.

Metin, Matta 11 ile 12. bölümlerinin eski Süryanice çevirisini içeriyor. Metnin katipler tarafından silinerek üzerine başka bir yazı yazıldığı açıklandı. Birmingham Üniversitesi İlahiyat ve Din Bölümü’nden Profesör Hugh Houghton, metnin oldukça önemli bir keşif olduğunu söyledi. Prof Houghton, ‘‘Birkaç yıl öncesine kadar İncil’in Eski Süryanice çevirisine dair sadece iki el yazması vardı. Günümüzde ise dört adet var. Metinlerden elde edilen kanıtlar Grekçe Yeni Antlaşma’nın çevirilerine dâhil edilmesi nedeniyle Hristiyanlar için önemlidir’’ dedi.

Önceki elyazmalarından biri Birleşik Krallık’taki British Library’de tutuluyor. Bir diğeri Mısır’daki Sina Dağı’nda yer alan St. Catherine Manastırı’nda keşfedildi. Üçüncü el yazmasından parçalar ise yakın zamanda ‘Sina Palimpsests Projesi’ sırasında ortaya çıkarıldı.

Yazar ve konuşmacı Justin Brierley, keşfin büyüleyici olduğunu söyleyerek, ‘‘Matta’nın Süryanice bir nüshasının keşfi, Yeni Antlaşma’nın el yazması geleneğinin yüzyıllar boyunca ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Kutsal Kitap’ın güvenilirliğini sorgulayanlarla sık sık karşılaşıyorum, ancak bu tür keşifler Tanrı Sözü’nün doğruluğunu açıkça gösteriyor’’ dedi.

Bölgede 1300 yıl önce yaşanan parşömen kıtlığı nedeniyle, İncil metinleri silinerek sayfalar yeniden kullanılıyordu.

Bu haber sat7 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sat7) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sat7). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+