​Ermenistan, Azerbaycan GP`sinin iptalini istiyor! - Spor
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հոթապեալ

Spor :

28 Nisan 2023  

​Ermenistan, Azerbaycan GP`sinin iptalini istiyor! -

​Ermenistan, Azerbaycan GP`sinin iptalini istiyor! ​Ermenistan, Azerbaycan GP`sinin iptalini istiyor!

Ermenistan hükümeti, Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan olaylar nedeniyle Azerbaycan GP'sini hedef aldı.

Politik açıdan özellikle komşusu Ermenistan ile yaşadığı sıkıntılar nedeniyle her zaman çalkantılı bir durumda olan Azerbaycan, son günlerde tüm odağını Formula 1'e vermiş gibi görünse de durum aslında çok farklı.

Birkaç sene önce Ermenistan ile girilen bir savaşın ardından yeniden Azerbaycan'a geçen Dağlık Karabağ bölgesinde çatışmaların yeniden başlaması, Ermenistan hükümeti tarafından "etnik temizlik" olarak nitelendirilmekte.

Bu olayların dünya kamuoyuna yansımasını isteyen hükümet, Azerbaycan GP'sini bir hedef şaşırtmaca olarak görmekte ve F1 yönetiminden dolaylı olarak yarışın iptalini istemekte.

Ermenistan Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Bakü'de düzenlenen yarış, Dağlık Karabağ Ermenilerinin imha politikasının üzerini örtmeyi amaçlamaktadır. "

"Organizatörler ve katılımcılar, etnik temizlik politikasının örtbas edilmesinin bir parçası olmamalıdır." ifadeleri yer aldı.

Bu haber motorsport kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (motorsport) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(motorsport). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+