İçi̇şleri̇ Bakani`nin Patri̇khane Zi̇yareti̇ - Gündem
19 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

27 Nisan 2023  

İçi̇şleri̇ Bakani`nin Patri̇khane Zi̇yareti̇ -

İçi̇şleri̇ Bakani`nin Patri̇khane Zi̇yareti̇ İçi̇şleri̇ Bakani`nin Patri̇khane Zi̇yareti̇

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 26 Nisan 2023, Çarşamba, saat 16:30'da Patrikhane'yi ziyaret ederek, Kadasetli Patrik Sahak II Hazretleri tarafından ağırlandı.
Sayın Bakan’a İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Kaymakamı Cafer Sarılı ve Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergun Turan eşlik ettiler.

Patrik Hazretleri’ne ise Başepiskopos Aram Ateşyan, Patrik Vekili Kd. Peder Krikor Damadyan, yardımcısı Peder Şirvan Mürzyan, cemaat vakıfları yönetim kurulu başkanları ve Akparti İstanbul milletvekili adayı Dr. Sevan Sıvacıoğlu eşlik ettiler.

Patrik Hazretleri Bakan Soylu’yu Patrikhane girişinde karşıladı ve hep beraber kabul Salonu'na geçtiler.
Konuğunun Ramazan Bayramı’nı kutlayan Ruhani Önderimiz, bu yıl İslam aleminin Ramazan ayı ile Hıristiyanların Paskalya Yortusu’nun aynı dönemde kutlandığını, ancak maalesef depremin yol açtığı yıkım nedeniyle yaşanan keder ve acının kutlama sevincini gölgede bıraktığını vurguladı. Tek millet olmanın bilincine sahip olan yurttaşlarımız el ele vererek, yardımlaşarak yaralı yüreklerin ıstırabını dindirmeye çalıştılar. Bu birlik ve beraberlik ruhu sayesinde zorlukların aşılacağını ve hemşerilerimizim bölgelerinde normal hayata döneceğini umduğunu dile getirdi.

Patrik Hazretleri, cemaat vakıf seçimlerinin verdiği destekle, olağan seyrinde sonuçlanmasına sebep olan Sayın Bakanımıza şükranlarını dile getirdi. Azınlıklara yönelik olumlu yaklaşımın yirmi yıl önce başladığını ve üst düzey devlet erkanının Patrikhane'yi ziyaret ettiğini, bu ziyaretlerin azınlıkların sorunlarının dinlendiği konusunda güven uyandırdığını vurgulayarak, bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, cemaat sorunlarıyla her zaman ilgilenen ve onlara çözüm bulma arayışıyla benimsediği yoldan bahsetti. Dr. Sevan Sıvacıoğlu'nun Ak Parti’den milletvekili adaylığına layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Patrik Hazretleri, Akparti MKYK üyeliğinin yanı sıra cemaat içinde de yürüttüğü çalışmalarına dikkat çekerek kendisine başarılar diledi.

Bakan Soylu, Ankara'da düzenlenen Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası Tevcih Töreni’ne bizzat katıldığı için Patrik Hazretleri’ne teşekkür etti. Cemaat mensuplarının gösterdiği birlik ruhunun bir örneği olan Ermeni cemaatinin sağladığı maddi ve manevi destek için de şükranlarını dile getirdi. 6 Şubat'ta meydana gelen deprem faciasına tanık olan ve depremden zarar gören halk için, yardımsever yurttaşların ve yabancı ülkelerin yardım kuruluşlarının bölgede bulunmasının çok değerli olduğunu dile getirdi. Toplantıda hazır bulunan cemaatin yeni seçilen vakıf başkanlarına teşekkür etti. Cemaat seçimlerinin barışçıl bir ortamda yapılmasından ve cemaat seçim yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Patrik Hazretleri ve şahsında cemaat yönetici ve mensuplarına; Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ve başarı dileklerini iletti. Müteveffa Patrik Mesrob II Hazretleri ile İstanbul milletvekili merhum Markar Esayan'ı saygıyla andı. Dr Sevan Sıvacıoğlu’nun, Markar Esayan'ın çizgisini devam ettirecek bir aday olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Sayın Bakan, yeni seçilen vakıf başkanları ile tek tek tanıştı ve kendilerinden bilgiler aldı. Başkanlar, Sayın Bakana ziyaretinden ve seçimlere gösterdiği ilgiden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu ve Karagözyan Okulu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Gülmezgil, sorunların kolayca çözüldüğü seçimler döneminde, Sayın Bakanın gösterdiği yakın ilgiden bahsettiler. Ayrıca devletin benimsediği yol sayesinde kendilerine emanet edilen kurumların iyi durumda olduğunu ve bu sayede kurum ihtiyaçlarını rahatlıkla karşıladıklarını ve toplumun diğer ihtiyaç sahibi kurumlarına yardımda bulunduklarını belirttiler.

Patrik Hazretleri, bu ziyaretin bir hatırası olarak, Balyan ailesinin mimari başarılarını anlatan kitabın bir örneğini Sayın Bakan'a takdim etti. Sayın Bakan ise Patrik Hazretleri’ne değerli bir cam vazo hediye etti.

Toplu fotoğrafın ardından sayın Bakan teşekkür ederek Patrikhane’den ayrıldı.

Bu haber trhaybad kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (trhaybad) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(trhaybad). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+