​Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti`den aday oldu! Dünyaya büyük bir mesaj! - Gündem
26 Şubat 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Նպատ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

02 Mayıs 2023  

​Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti`den aday oldu! Dünyaya büyük bir mesaj! -

​Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti`den aday oldu! Dünyaya büyük bir mesaj! ​Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti`den aday oldu! Dünyaya büyük bir mesaj!

Ermeni cemaatine mensup Sevan Sıvacıoğlu, AK Parti'den milletvekili adayı gösterildi. Başarılı bir hekim ve ortopedi cerrahı olan Sevan Sıvacıoğlu, "Meclis'te azınlıklar adına yer almamın dünyaya büyük bir mesaj vereceğini düşünüyorum" diyor

Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti'den aday oldu!

AK PARTİ'DEN ÖNCE KENDİMİZİ AZINLIK HİSSEDİYORDUK
Peki, Meclis' girdiğinizde çözmeyi düşündüğünüz sorunlar neler?
Azınlıkların ihtiyaçları Cumhurbaşkanımız tarafından asla görmezden gelinmedi. Bizim çocukluk dönemlerimizde vakıfların yaşadığı problemler büyüklerimiz tarafından dile getiriliyordu. Örneğin bir vakıf binasının boyanması, camının değiştirilmesi için aylarca beklediklerini duydum. Asıl o zaman kendilerini azınlık olarak hissediyorlardı.
Erdoğan döneminde yapılan, malların geri iade edilmesi azınlıklar için hayal gibi bir şeydi! Okullarımızda kendi dillerimizde kitapların basılıp yayılması, Milli eğitim müdürlüğüyle okullarımızın her zaman yakın temasta olması ve sorunlarının hemen çözülmesi, kiliselerimizin tadilatları... Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir kilise açıldı. Üstelik olmayan bir yerde. Yeşilköy'de yaşayan Süryani Cemaatimiz için sıfırdan bir kilise inşa edilmesine destek verildi. Cumhurbaşkanımızın Süryani Cemaati ile her buluşmasında "Ne oldu, kilise yapımını hadi hızlandırın" gibi ifadeleri de oldu. Hep yakından takip etti. Van'daki Akdamar Kilisesi'nin açılması tarihi bir olay. Bunlar bizler için çok önemli!

KİMSENİN AKLINA AZINLIK OLDUĞU GELMİYOR
Cemaatinizin gençlerine neler söylemek istersiniz?
Bu ülkede kendilerini azınlık hissetmesinler, azınlık değiller. Dedelerimiz Osmanlı Devleti vatandaşıydı. Mimari, inşaat, sağlık, sanat, el sanatları, ekonomi alanında çok önemli görevler almışlar. Cumhuriyet döneminde yine milletvekilleri, sanayicilerimiz oldu. Neredeyse bin yıl birlikte olmuş insanlar neden kendilerini azınlık hissetsin ki! Sadece resmi yazışmalarda geçiyor bu tabir. Ama yaşarken böyle bir durum yok. Ramazanda oruç tutan, Kurban Bayramı'nda kurban kesen Ermeniler tanırım ben. İç içe geçtik çünkü. Kimsenin aklına azınlık olduğu gelmiyor. Ama azınlıkların temsili anlamında bir görevimiz var. Bu ülkenin güzel renkleri... Tek cümle: AK Parti, ikinci bölge, 9. Sıra! (Gülüyor)

DAĞLARIN ARDINA ZİYARET
"Depremden önce Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir Kahramanmaraş ziyaretimiz olmuştu. Dönüşte uçaklara binmek için biraz bekledik. Hava da kararmak üzereydi. 'Neden bekliyoruz' diye sordum. Yetkililerden biri, 'Şu dağların üzerindeki ışığı görüyor musunuz? İşte Cumhurbaşkanımız şu an orada' dedi. 'Neden?' diye sordum. Orada yaşlı, hasta biri varmış. Cumhurbaşkanımızın Maraş'a geldiğini duyunca kendisini görmek istediğini söylemiş. Cumhurbaşkanımız tüm işlerini erteleyip kalabalık bir insan grubuyla o kişiyi görmeye gitmiş. Bu beni çok etkiledi. Üstelik dinleyip geçmiyor, uzun süre sohbet ediyor, elini tutup derdini soruyor. Gözlerinin içine bakıyor."


Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti'den aday oldu!
BİZ BİR VE BERABERİZ
Yeprem Sıvacıoğlu (Sevan Sıvacıoğlu'nun babası) duygularını şu şekilde ifade etti: "Bugüne kadar birlikte yaşadık. Birlikte yaşamayı sürdüreceğiz. Sevan çok yufka yürekli bir insandır. Ona inanıyorlar ve seviyorlar. Umarım çıktığı bu yolda çok başarılı olacak."

KENDİMİ CUMHURBAŞKANIMIZA ÇOK YAKIN HİSSEDİYORUM
"Cumhurbaşkanımızın azınlıklarla komşuluk ilişkisi var. O Kasımpaşalı. Feriköy, Kurtuluş, Beyoğlu, Samatya hepsi birbirine çok yakın yerler. Azınlıklar, İstanbul'daki tüm kültürler burada! Ermeni, Musevi, Rum, Romanlar, Katolik Cemaati, Levantenler buradalar! Sayın Cumhurbaşkanımızın bu insanlarla samimiyeti, dostlukları var. Sosyal alanda karşılaşıyorlar. Birlikte futbol oynadıkları arkadaşları var içlerinde. Bizler hakkında bilgi sahibi, yakından tanıyor. Bizlerin dertlerini, kültürünü, günlük hayatını biliyor. Ben bu sokaklarda gezerken hep Beyefendi ile tanışmış, arkadaş, dost olan insanlarla karşılaşıyorum. Bu da beni çok etkiliyor ve Sayın Cumhurbaşkanımıza kendimi çok yakın hissediyorum."

Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti'den aday oldu!
BİZİ ESKİDEN BÖYLE YERLERE ÇAĞIRMAZLARDI OĞLUM!
AK Parti döneminde azınlık temsilcileri Ankara'ya daha sık gitmeye başladılar. Bu nasıl yankı buluyordu cemaatlerde?
Ben MYKY üyesiyken Sayın Cumhurbaşkanımızın bir iftar yemeğine davetliydim. Davete gitmeden önce babama uğradım. "Hayırdır Sevan, nereye gidiyorsun?" dedi. "Ankara'ya gidiyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız iftara davet etti. Çankaya Köşkü'nde bir iftara katılacağım" diye karşılık verdim. Babam duraksadı, hüzünlendi ve "Bizi eskiden böyle yerlere çağırmazlardı" dedi. O davette Süryaniler, Ermeniler, Rumlar, Katolik Cemaatleri, tüm azınlıklar vardı. Tüm azınlıklardan büyük teveccüh görüyorum. "Sevan Bey size nasıl yardımcı olabiliriz, birlikte çalışalım. Biz her zaman size destek vereceğiz" diyorlar.
Kendi babanızdan bahsederken sesiniz titriyor. Sizinle gurur duyuyor mu babanız?
Duygusal bir insanım. Yardım etmeyi çok seviyorum. Babam Kapalıçarşı'da küçük bir esnaf, annem ev hanımı. Babam gurur duyuyordur benimle diye düşünüyorum. (Gözleri doluyor)
Azınlıklar en çok nelerden şikayet edermiş eskilerde, babanız anlatır mıydı?
Azınlıklar ile devletin bugüne kadar pek yakın teması olmamıştı. Büyüklerimiz, "Ankara'ya giderdik ama bir netice alamadan dönerdik" diyorlardı. Ancak son 20 yılda ne zaman devletin kapısı çalındıysa, tüm talepler gerçekleştirildi. Uzun zamandır vakıf seçimlerimiz yapılamıyordu. Ancak üç ay önce seçimlerin yüzde 98'i tamamlandı. Özellik İç İşleri, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne, İstanbul AvrupaAnadolu Yakası Müdürlüklerimize başvurduğumuzda hemen 15 dakika içinde geri dönüldü. Bakanlar seviyesinde de bunu yaşadık. 85 milyonluk ülkenin çözülmesi gereken birçok problemi yanında azınlıkların sorunları asla ertelenmedi.
Markar Eseyan hem iyi bir siyasetçi hem de iyi bir insandı. Örnek alıyor musunuz kendisini?
Kendisini yakından tanıyordum. Saygı ve sevgi duyardık. AK Parti MKYK Üyesi, İstanbul Milletvekili olarak cemaatimizi iyi bir şekilde temsil etti. Hastalığı sırasında Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız asla kendisini yalnız bırakmadı. Rahmetli olduktan sonra da güzel insan olduğu her zaman dile getirildi. Biz de onun arkasından devam edeceğiz. Allah rahmet eylesin.

Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti'den aday oldu!
BEN TIBBI İYİ BİLİRİM
Siz bir hekimsiniz. TBMM'yi bir bilim insanın girmesini bu ülkeye ne kazandırır?
Ben İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Türkiye'nin merkezi bir yeridir. Diğer hastanelerde açılan bölümlerin şefleri oradan çıkar. Referans merkezidir. Ben tıbbı iyi bilirim. İhtiyaçları, sağlık çalışanlarının taleplerini... Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'yı çok başarılı buluyorum.
Pandemi dönemi ile sağlığın ve Sağlık Bakanlığı'nın ne kadar önemli olduğunu da yaşayarak anlamış olduk, değil mi?
1999 senesinde asistanlık yaptım ve bizim dönemimizde bu kadar tesis yoktu. Açılan şehir hastaneleri, yatak sayılarımız çok iyi bir durumda. İstanbul'da herhangi bir semttesiniz, etrafınıza baktığınızda sayısız kamu ve özel hastane olduğunu görüyorsunuz. Sağlık alanını eleştirenler bile tüm bu gerçekleri yok sayamaz. Tesis anlamında hiç sıkıntımız yok. Pandemi dönemini ABD ve Avrupa'dan daha iyi atlattık. Avrupa'da huzur evlerinde ölmüş halde bulunan insanlar vardı. Ülkemizde asla böyle durumlar yaşanmadı.

Ermeni Hastanesi cerrahlarından Sevan Sıvacıoğlu AK Parti'den aday oldu!
Deprem bölgesinde hasta transferleri çok başarılı bir şekilde yapıldı. Tıbbı malzemeler alana çok hız getirildi. Sağlık sektöründe çok iyi işler yapıyoruz. Hekimlerimizin insani tarafı çok önde. Ameliyattan çıkıp hastasına kan veren hekimler tanıyorum ben. Uyumadan çalışanlar, uzun nöbetler ve dahası... Ben tıp dünyasını çok iyi tanıyorum. Bugüne kadar yapılanlar daha da yapılacak olanların garantisidir. Çözülemeyecek hiçbir sorun yok.
Milletvekili olduğunuzda doktorluğa devam edecek misiniz?
Bir cerrahın elinin hep işlemesi gerekiyor. Bu yüzden hekimliğe ara veremem. En azından ameliyatlara girerek elimin körelmesini önlemem gerekir. Ben 24 yıllık bir doktorum. Talepler hastalarımdan geliyor: "Sevan Bey Ankara'ya kadar geliriz" diyorlar.


Bu haber sabah kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sabah) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sabah). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+