​ABD, Türkiye`nin hava sahasının Ermenistan için kapatmasını hayal kırıklığıyla karşıladı - Gündem
22 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

04 Mayıs 2023  

​ABD, Türkiye`nin hava sahasının Ermenistan için kapatmasını hayal kırıklığıyla karşıladı -

​ABD, Türkiye`nin hava sahasının Ermenistan için kapatmasını hayal kırıklığıyla karşıladı ​ABD, Türkiye`nin hava sahasının Ermenistan için kapatmasını hayal kırıklığıyla karşıladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Ermenistan’ın Yerevan’da "Nemesis Anıtı"nı açması üzerine Türkiye’nin Ermenistan uçaklarına hava sahasını kapatmasını hayal kırıklığıyla karşıladıklarını söyledi

Patel, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini güçlü bir şekilde desteklediklerini ve bu sürecin sadece iki ülke için değil aynı zamanda bölgenin istikrarı için de önemli olduğuna vurgu yaptı.

Buna ilişkin ABD’li sözcü “Türkiye’nin Ermeni uçaklarının hava sahasını kullanma iznini askıya alacağını duyurmasını hayal kırıklığıyla not ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Ermenistan’ın ekonomik bağlantılarını yeniden tesis etmesi ve ulaşım bağlantılarını yeniden açması yönünde olduğunu vurgulayan ABD temsilcisi, bunların iki ülke arasında güven inşası açısından önemli olduğunun altını çizdi.

Hatırlanacağı üzere, 1915'te Ermeni Soykırımı'nı düzenlenen faillerden intikam almak için "Nemesis" ismi verilen operasyonu gerçekleştirilmişti. İntikam alanlara adanmış anıtın açılışı Ermenistan'ın başkenti Yerevan'da 25 Nisan 2023 tarihinde yapılmıştı.

29 Nisan’da ise Türkiye, önceden uyarmadan Ermeni “FlyOne Armenia” hava şirketi için kendisi hava sahasını kapatmıştı, Parıs - Yerevan arası uçuş yapan uçak, Kişinyev’de zorunlu iniş yapmıştı ve “Zvartnots” havalimanına sadece 30 Nisan gecede inmişti.

Bir kaç gün sonra 3 Mayıs’ta "NTV"ye verdiği özel repörtaj'da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan tarafından Türkiye toprakları üzerinde üçüncü ülkelere gerçekleştirilen uçuşların durdurulmasını Yerevan’da “Nemesis” operasyonunun kahramanlarına adanmış anıtın dikilmesine ile bağlanmıştı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+