​ABD Dışişleri Bakanlığı Hadrut’taki kilisesinin yıkımını Azerbaycan tarafından Ermeni anıtlarına ka - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

17 Mayıs 2023  

​ABD Dışişleri Bakanlığı Hadrut’taki kilisesinin yıkımını Azerbaycan tarafından Ermeni anıtlarına ka -

​ABD Dışişleri Bakanlığı Hadrut’taki kilisesinin yıkımını Azerbaycan tarafından Ermeni anıtlarına ka ​ABD Dışişleri Bakanlığı Hadrut’taki kilisesinin yıkımını Azerbaycan tarafından Ermeni anıtlarına karşı vandallık örneği olarak işaret etti

2022 yılında Azerbaycan'da din özgürlüğü durumu olumsuz dinamikler yaşadı. Bu, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu'nun (USCIRF) 2022 din özgürlüğü raporunda belirtiliyor.

Azerbaycan'ın özel kontrol altındaki ülkeler listesine dahil edildiğini bildirildi.

Raporda özellikle şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası kuruluşlar, Azerbaycan hükümetinin Dağlık Karabağ ve Azerbaycan kontrolündeki komşu bölgelerdeki dini ve kültürel mirası koruma ve muhafaza etme isteğini sorgulamaya devam ediyor."

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da, Bakü'nün kontrolündeki topraklarda Ermeni manevi mirasının zaten kayıtlı olan tahribatından ve Mokhrenis köyündeki Surp Sargis Kilisesi'nin tamamen (18-19 yüzyıllar) yıkılmasından da bahsedilmektedir. Artsakh'ın Hadrut bölgesindeki bu kilisenin yıkımı Azerbaycan tarafından Ermeni anıtlarına karşı vandallık örneği olarak işaret edilmişir.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+