​Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri: Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkını etnik temizliğe maruz bır - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

25 Mayıs 2023  

​Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri: Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkını etnik temizliğe maruz bır -

​Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri: Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkını etnik temizliğe maruz bır ​Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri: Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkını etnik temizliğe maruz bırakmaya çalışıyor

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Rusya’da düzenlenen "Güvenlik Konularını Koordine Eden 11. Uluslararası Üst Düzey Temsilciler Toplantısı’na" katıldı.

Yaptığı konuşmada Armen Grigoryan uluslararası ve bölgesel güvenlik sorunlarına değindi.

Ermenistan ve Azerbaycan'ın birbirlerinin toprak bütünlüğünün tanınmasına ilişkin Alma Ata Deklarasyonuna atıfta bulunarak Azerbaycan'ın Ermenistan'ın toprak güvenliğine yönelik tehditlerini de dile getirdi.

Aynı zamanda Armen Grigoryan, 2023 yılında Laçin Koridoru'nda Rus barışı koruma misyonunun sorumluluk alanına Azerbaycan tarafından 23 Nisan'da bir kontrol noktası kurulmasını, bunun Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ halkını etnik temizliğe maruz bırakmaya çalıştığı anlamına geldiğini de ifade ederek bu adımın 9 Kasım 2020 tarihli üçlü deklarasyonun ağır bir ihlali olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, Güvenlik Konseyi Sekreteri, Dağlık Karabağ halkının haklarını ve güvenliğini sağlamak için uluslararası mekanizmanın başlatılmasının yanı sıra, Dağlık Karabağ’a ve Laçin Koridoru'na uluslararası gözlemciler gönderilmesi gereğini de dile getirdi.

Güvenlik Konseyi Sekreteri konuşmasının son bölümünde Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için adımlar attıklarını vurgulayarak, bu ilişkilerin normalleşmesinin daha yoğun bir şekilde ilerlemesini umduğunu söyledi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+