​AB։ Ermenistan-Azerbaycan nomalleşme sürecini riske atabilecek adımlardan kaçınmak önemlidir - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

31 Ocak 2023  

​AB։ Ermenistan-Azerbaycan nomalleşme sürecini riske atabilecek adımlardan kaçınmak önemlidir -

​AB։ Ermenistan-Azerbaycan nomalleşme sürecini riske atabilecek adımlardan kaçınmak önemlidir ​AB։ Ermenistan-Azerbaycan nomalleşme sürecini riske atabilecek adımlardan kaçınmak önemlidir

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden Ermenistan - Azerbaycan arasında normalleşme adımlarına ilişkin yazılı açıklama yayımlandı.

Açıklamada "Barış sürecini riske atabilecek adımlardan kaçınmak önemli" denildi.

Ayırca, AB'nin geçen ay Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki normalleşme sürecinde kaydedilen ivmeden memnuniyet duyduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Bu tarihi ivmeyi korumak ve düşmanca söylemler de dahil olmak üzere barış sürecini riske atabilecek adımlardan kaçınmak önemlidir. Diyalog yoluyla çözülmesi gerekiyor."

Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesinde buluşacaklar.

Öte yandan iki ülkenin müzakerelerine üçlü formatta öncülük eden AB Konseyi Başkanı Charles Michel de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 1 Haziran'da Moldova'nın başkenti Kişinev'de düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesinde Ermenistan ve Azerbaycan liderleri ile normalleşmeye dair müzakereleri sürdürmeyi sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.

Zirvenin ilki, 40'tan fazla ülkenin katılımıyla AB dönem başkanı Çekya'nın ev sahipliğinde başkent Prag'da gerçekleştirilldi.

Hatırlanacağı üzere Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bu ay içerisinde Washington, Brüksel ve Moskova'da bir araya gelmiş

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+