​Michel, Macron, Scholz, Aliyev ve Paşinyan arasında 5`li görüşme yapıldı - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

03 Haziran 2023  

​Michel, Macron, Scholz, Aliyev ve Paşinyan arasında 5`li görüşme yapıldı -

​Michel, Macron, Scholz, Aliyev ve Paşinyan arasında 5`li görüşme yapıldı ​Michel, Macron, Scholz, Aliyev ve Paşinyan arasında 5`li görüşme yapıldı

1 Haziran'da Moldova'nın başkenti Kişinev'de gerçekleştirilen Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi'nde (AST) Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında 5'li görüşme yapıldı.

Michel, AST Zirvesi sonrasında açıklamada bulunarak toplantının 21 Temmuz'da Brüksel'de yapılacak bir sonraki toplantıya hazırlık niteliği taşıdığını belirtti.

Macron, Scholz, Aliyev ve Paşinyan ile gerçekleştirdiği görüşmelerin çok verimli olduğunu ifade eden Michel, Mayıs ayında Brüksel'de yapılan görüşmelere değinip bunların gözden geçirildiğini ve koordinasyon, güvenlik, sınır belirleme ve barış anlaşması konularının tartışıldığını söyledi.

AB Konseyi Başkanı, İspanya'da yapılacak bir sonraki toplantıda Aliyev, Paşinyan, Scholz ve Macron'la tekrar bir araya getirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Avrupa Birliği'nin söz konusu ilişkilerin normalleşmesi için çalışmalarına devam edeceğini vurgulayan Michel "Ellerimizden gelen her türlü desteği sağlayacagız" diye ekleyerek konuşmayı sonlandırdı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+