​Paşinyan ve Aliyev, birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıdıklarını yinelediler - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

03 Haziran 2023  

​Paşinyan ve Aliyev, birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıdıklarını yinelediler -

​Paşinyan ve Aliyev, birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıdıklarını yinelediler ​Paşinyan ve Aliyev, birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıdıklarını yinelediler

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Kişinev'de Ermenistan, Azerbaycan, Fransa, Almanya ve Avrupa Konseyi liderlerinin katılımıyla gerçekleşen beşli toplantının sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 1 Haziran Perşembe günü Fransa Cumhurbaşkanı ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz'un katılımıyla ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile birlikte Kişinev'de düzenlenen Avrupa Topluluğu ikinci zirvesi çerçevesinde bir araya geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Ermenistan Başbakanı, 6 Ekim 2022'de Prag'da sınırların tanınmasına ilişkin Almatı Deklarasyonuna varılan anlaşmayı yeniden teyit ettiler.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Taraflar karşılıklı olarak birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıdıklarını teyit ettiler. Avrupalı ​​liderler, Ermenistan ve Azerbaycan'ı tüm taahhütlerine uymaya, özellikle savaş esirlerini mümkün olan en kısa sürede serbest bırakmaya çağırdı. Avrupa Birliği gözlem misyonunun Ermenistan'ın yararına önemine de vurgu yaptılar. Sonunda taraflar, Dağlık Karabağ Ermenilerinin hak ve güvenlik teminatlarının uygulanmasının önemini vurguladılar."

Açıklamada ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un her türlü düşmanca söylemden kaçınılması çağrısında bulunduğuna dikkat çekilerek, tüm bölge halklarının yararına barışı yeniden tesis etme çabalarının sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+