​AKPM`den Azerbaycan`a yeni bir karar - Gündem
21 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

22 Haziran 2023  

​AKPM`den Azerbaycan`a yeni bir karar -

​AKPM`den Azerbaycan`a yeni bir karar ​AKPM`den Azerbaycan`a yeni bir karar

22 Haziran’da Ermenistan-Türkiye ilişkileri normalleşme sürecinde Ermenistan Özel Temsilcisi ve Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, Twitter’den yaptığı paylaşımda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM) “Laçin Koridoru'na serbest ve güvenli girişin sağlanması” kararının kabul edilmesini bildirdi.

Rubinyan şu ifadeleri kullandı: “Karar genel olarak Azerbaycan tarafından Laçin Koridoru’nun abluka altına tutulması sonucu meydana gelen insani ve insan hakları sonuçlarına bağlıdır. Kararda uluslararası bilgi toplama heyetinin Laçin Koridoru ve Dağlık Karabağ’a acil gönderilmesi gerektiğinin altını çiziliyor. Ayrıca Azerbaycan’a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarını acilen uygulama, enerji ve doğal gazın sevkiyatlarını yeniden sağlama çağrısında bulunuluyor.”

Azerbaycan’ın öne sürdüğü yaklaşık 60 değişim reddedildi bu karar kabul edildi.

AKPM'nin belgesinde, Laçin Koridoru’nda serbest ve güvenli hareketinin olmadığı net olarak kaydediliyor ve Azerbaycan’a Ermenilere karşı uygulanan düşmanca ve tehditkar tavırdan vazgeçme çağrısı yapılıyor.

Hatırlanacağı üzere, Azerbaycan, 12 Aralık 2022 tarihinden beri çevreyi koruma bahanesiyle ve 23 Nisan'dan bu yana Hakari köprüsünde kontrol noktasının yerleştirilmesiyle yasadışı bir şekilde Laçin Koridoru'nu kapalı tutuyor. Azerbaycan, uluslararası toplumun çağrılarını ve Uluslararası Adalet Divanı'nın Laçin Koridoru'ndan insan, mal ve araçların serbest hareketinin sağlanması yönündeki kararını yerine getirmiyor.





Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+