​İran Ermenistan için önemli ortak olmaya devam ediyor - Gündem
28 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

27 Haziran 2023  

​İran Ermenistan için önemli ortak olmaya devam ediyor -

​İran Ermenistan için önemli ortak olmaya devam ediyor ​İran Ermenistan için önemli ortak olmaya devam ediyor

26 Haziran’da Ermenistan Parlamentosu Başkanı Alen Simonyan, İran’ın Ermenistan Büyükelçisi'nin görevini sona eren Abbas Badakhshan Zohօuri ile bir araya geldi.

Görüşmede Simonyan, İran’ın Ermenistan için önemli ortak olduğunu ve olmaya devam ettiğini ifade edip bu ülke tarafından sürdürülen dengeli politikanın bölgede barışın yapılmasına ve istikrarın güçlendirilmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

Bu değerlendirmelere cevaben ise, Zohօuri Ermenistan ile ilişkilerin önemliğini vurguladı. Ona göre bu önemlilik, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere, karşılıklı ekonomik faydalara ve bir dizi bölgesel soruna ortak yaklaşımlarla. bağlıdır.

Ayrıca, ülkeler parlamentolar arasındaki yakın dostluk bağlar ve işbirliklerin derinleştirilmesine yönelik inisiyatiflerin önemliliği vurgulandı.

Zohouri, parlamentolar arası komitelerinin kesintisiz eylemleri ve dostluk grupların etkili işbirliğini deöne sürdü.

Simonyan ise 1 yıl önce kendi başkanlığındaki heyetin Tahran’ı yaptığı verimli ziyaretinden konuşup mevkidaşı Mohammad Bagher Ghalibaf’ı Ermenistan’a davet etti.

Görüşme sonunda Ermenistan Parlamentosu Başkanı, bir kez daha da Zohuri’nin Ermenistan ve İran arasındaki zengin gündemin oluşturulması konusunda önemli yer aldığının altını çizdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+