​Vatikan`a bağışlar azalmasına rağmen hayır fonunun geliri ikiye katlandı - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

30 Haziran 2023  

​Vatikan`a bağışlar azalmasına rağmen hayır fonunun geliri ikiye katlandı -

​Vatikan`a bağışlar azalmasına rağmen hayır fonunun geliri ikiye katlandı ​Vatikan`a bağışlar azalmasına rağmen hayır fonunun geliri ikiye katlandı

Vatikan'ın hayır fonu Peter's Pence'ın 2022'deki geliri ikiye katlanarak 107 milyon Euro'ya çıktı.

Son yıllarda cinsel taciz ve mali skandalların ortaya çıktığı Vatikan'da bağışların azalmasına rağmen, yardım fonu Peter's Pence'ın gelirinde artış yaşandı.

Vatikan, hayır fonunun 2022'deki gelirinin ikiye katlanarak 107 milyon Euro'ya çıktığını açıkladı.

Vatikan ve Papa'nın dünya çapındaki projelerini finanse eden Peter's Pence fonu, 2022'de 11,5 milyon Euro fazla verdi. Aynı fonda 2021'de 18,4 milyon Euro açık olmuştu. Kurum, aynı yıl 46,9 milyon Euro gelir elde etti.

Papa Francis'in mali şeffaflık kararı sonrası Peter's Pence fonu için son iki yıldır özel mali tablo hazırlanıyor.

Bu yılki fazlalığın büyük ölçüde daha fazla kilise tarafından işletilen kuruluşların mali tabloya dahil edilmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Vatikan'ın açıklamasında özel bireysel bağışçılardan ve her 29 Haziran'da Peter's Pence fonuna piskoposluklardan gelen katkıların 2022'de az da olsa düştüğü kaydedildi. Gelirin ise Vatikan'ın geniş gayrimenkul varlıklarının satışı ve yönetiminden kaynaklandığı bildirildi.

Vatikan'ın bürokrasisini finanse etmek için yapılan harcamalar geçen yıl 383,9 milyon Euro'ya yükseldi. 2021'de bu rakam 237,7 milyon Euro'ydu.

Gayrimenkul skandalı
Vatikan Devlet Sekreterliği'nin 2013'te Londra'nın lüks muhitlerinden birinde bir gayrimenkulün alımı sırasında milyonlarca sterlinlik suistimal iddiası mahkemeye taşındı.

Savcılar başlangıçta 350 milyon Euroluk yatırımın Peter's Pence fonundan geldiğini iddia etti, ancak Vatikan yetkilileri paranın başka kaynaklardan geldiğini açıkladı.

O dönem aralarında Kardinal Giovanni Angelo Becciu'nun bulunduğu 10 kişiye zimmete para geçirme, görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk yapma gibi suçlamalar yöneltildi.

En fazla bağış ABD ve Güney Kore'den
Mali tabloya göre Peter's Pence fonuna en fazla bağış Amerika Birleşik Devletleri'nden geldi.

ABD, fona bir önceki yıl 11 milyon Euro bağışta bulunurken bu rakam 2022'de 13 milyon Euro'ya çıktı.

Güney Kore 3.5 milyon Euro ile bir önceki yıl gönderdiğinin iki katından fazlasını göndererek ikinci sırada yer aldı.

Almanya ve İtalya ise geçen yıl bir öncekinden daha az bağışta bulundu.

Meksika ve Slovakya, 2022'de ilk 10 bağışçı listesine yeni giren ülkeler oldu; Kanada ve Çek Cumhuriyeti ise bu tablodan çıktı.

Geçen yıl Peter's Pence katkılarıyla finanse edilen projeler arasında, savaştan etkilenen Ukraynalılara yardım, Brezilya, Bangladeş ve Angola'da kilise ve şapel inşası ve Malavi'de rahibe eğitimine destek bulunuyor.

Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+