​Paşinyan, AKPM`nin Artsakh`a ilişkin kararına önemli yer veriyor - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

01 Temmuz 2023  

​Paşinyan, AKPM`nin Artsakh`a ilişkin kararına önemli yer veriyor -

​Paşinyan, AKPM`nin Artsakh`a ilişkin kararına önemli yer veriyor ​Paşinyan, AKPM`nin Artsakh`a ilişkin kararına önemli yer veriyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 29 Haziran'da Kabine Toplantısı'nın açılışında 28 Haziran’da Artsakh’ta 4 Ermeninin ölümüne sebebi olan Azerbaycan provokasyonuna değindi.

Bu provokasyonun Azerbaycan tarafından daha öncede yapılan bilgisel temel ile hazırlandığını öne süren Paşinyan, “Azerbaycan, durumu tırmandırmaya ve Ermenilerin Dağlık Karabağ’ı terk etmesine tutarlı bir politika yürütüyor” ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakanı’na göre Artsakh’taki durum, uluslararası toplumdan da aynı şekilde gösteriliyor.

Bu konuda Paşinyan şöyle konuştu:

“Bunun en yeni kayıtı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafindan kubul edilen 2256. kararıdır. Kararın 15. maddesinde AKPM, Azerbaycan Hükümeti’nin en üst düzeyde Ermenilere karşı gösterilen düşmanlı ve tehditkar tavrından endişe duyduğunu kesin bir şekilde kaydediyor ve Azerbaycan’a ulusal ile üst düzey makamlardan kullanılan nefret sözlerine, nefret suçlarına karşı adımlar atma olmak üzere böyle bir tutumdan vazgeçme çağrısında bulundu.”

Ermenistan lideri, AKPM’den kabul edilen sözkonusu kararın Dağlık Karabağ’daki insani kriz üzerine uluslararası toplumun dikkatini büyütme konusunda önemli bir belge olmasını vurguladı.

Ayrıca, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın kararda yer alan maddeleri Avrupa Konseyi yönetim organının gündeminde kalmak için tutarlı olduğu açıklandı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+