​Vakıflı ayağa kalkıyor - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

02 Temmuz 2023  

​Vakıflı ayağa kalkıyor -

​Vakıflı ayağa kalkıyor ​Vakıflı ayağa kalkıyor

Yeniden ihya ve inşa faaliyetleri kapsamında Vakıflı köyündeki çalışmaların ağustos sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’deki tek Ermeni köyü Vakıflı, 20 Şubat’ta yaşanan Hatay merkezli depremlerde hasar gördü. Köydeki evler başta olmak üzere kilise gibi birçok tarihi yapıda hasar oluştu. Yeniden ihya ve inşa faaliyetleri kapsamında Vakıflı köyündeki çalışmaların ağustos sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Hatay’ın çok kültürlü yapısının önemli bir parçası olan, Türkiye’deki tek Ermeni köyü Vakıflı, 20 Şubat’ta yaşanan depremlerde hasar aldı. Samandağ ilçesine bağlı olan ve depreme rağmen ziyaretçisi hiç eksik olmayan köy, eski haline kavuşturulacak.

ORİJİNAL PARÇALARI İLE YENİLEME
Köydeki evler, tescilli kültür varlığı olan pansiyon yapısı ve 1910 yılında inşa edilen Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi depremde zarar gördü. Küçük bir kilise olmasına rağmen, 1997 yılında yapılan restorasyonun ardından din turizmi açısından önemli bir merkezi haline geldi. Kilisede depremin ardından duvarlarda hasar oluştu, vaftiz teknesi parçalandı, sunak bölümü de zarar gördü. Köydeki Kültür Merkezi ve Kültür Merkezi içerisindeki müze de zarar gördü. Kilisede zarar gören kısımlar orijinal parçaları ile yenilenecek.


Bu haber yenisafak kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (yenisafak) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(yenisafak). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+