​Lübnan`da Hristiyan gençlerin öldürülmesi sonrası ortak uyarı - Gündem
21 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

02 Temmuz 2023  

​Lübnan`da Hristiyan gençlerin öldürülmesi sonrası ortak uyarı -

​Lübnan`da Hristiyan gençlerin öldürülmesi sonrası ortak uyarı ​Lübnan`da Hristiyan gençlerin öldürülmesi sonrası ortak uyarı

Lübnan'ın Trablus Müftüsü Muhammed İmam ve Maruni Başpiskoposu Yusuf Suveyf, ülkenin kuzeyinde 2 Hristiyan gencin öldürülmesinin ardından 'bölgesel ve mezhepsel fitne' çıkmaması için ortak uyarı yaptı. Müslüman ve Hristiyan iki din adamının yayımladığı ortak açıklamada, ülkenin kuzeyinde Hristiyanların çoğunlukta bulunduğu Beşeri ile Sünni Müslümanların çoğunlukta olduğu Ed-Danine bölgelerinde yüzlerce yıldır yan yana yaşayan halka, 'bu ortak acının' aralarındaki ulusal birlik ve farkındalığı arttırması çağrısında bulundu. Bu iki bölge halkına, 'herhangi bir mezhepsel veya bölgesel çatışmaya çekilmemeleri' uyarısında bulunulan açıklamada, ilgili makamlarca en kısa sürede faillerin yakalanması ve gereken cezayı almaları için de bölge halkının azami gayret göstermesi istendi. Lübnan'ın kuzeyindeki El-Karne es-Sevda bölgesinde dün iki ayrı noktada, Hristiyan 2 genç, kimliği henüz tespit edilemeyen kişilerce açılan ateş sonucu öldürülmüştü. Başbakan Necib Mikati, olayın ardından yaptığı açıklamada, faillerin yakalanacağını ve gereken cezayı alacağını belirtmişti. Ordudan yapılan yazılı açıklamada da bölgede çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, silah ve mühimmatlara el konulduğu kaydedilmişti. Lübnan'ın kuzeyindeki Ed-Danine ve Beşeri'de arazi anlaşmazlıkları nedeniyle bölge sakinleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Lübnan'ın Trablus Müftüsü Muhammed İmam ve Maruni Başpiskoposu Yusuf Suveyf, ülkenin kuzeyinde 2 Hristiyan gencin öldürülmesinin ardından "bölgesel ve mezhepsel fitne" çıkmaması için ortak uyarı yaptı.

Müslüman ve Hristiyan iki din adamının yayımladığı ortak açıklamada, ülkenin kuzeyinde Hristiyanların çoğunlukta bulunduğu Beşeri ile Sünni Müslümanların çoğunlukta olduğu Ed-Danine bölgelerinde yüzlerce yıldır yan yana yaşayan halka, "bu ortak acının" aralarındaki ulusal birlik ve farkındalığı arttırması çağrısında bulundu.

Bu iki bölge halkına, "herhangi bir mezhepsel veya bölgesel çatışmaya çekilmemeleri" uyarısında bulunulan açıklamada, ilgili makamlarca en kısa sürede faillerin yakalanması ve gereken cezayı almaları için de bölge halkının azami gayret göstermesi istendi.

Lübnan'ın kuzeyindeki El-Karne es-Sevda bölgesinde dün iki ayrı noktada, Hristiyan 2 genç, kimliği henüz tespit edilemeyen kişilerce açılan ateş sonucu öldürülmüştü.

Başbakan Necib Mikati, olayın ardından yaptığı açıklamada, faillerin yakalanacağını ve gereken cezayı alacağını belirtmişti.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada da bölgede çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, silah ve mühimmatlara el konulduğu kaydedilmişti.

Lübnan'ın kuzeyindeki Ed-Danine ve Beşeri'de arazi anlaşmazlıkları nedeniyle bölge sakinleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

Bu haber sondakika kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sondakika) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sondakika). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+